O nauczaniu języka angielskiego :)


piątek, 11 grudnia 2015

Christmas Box

W tym roku z okazji Świąt Bożego Narodzenia postanowiłam zorganizować coś innego. Na portalu eTwinning utworzyłam projekt "Christmas Box", którego celem jest pokazanie dzieciom tradycji świątecznych z innych krajów europejskich. Udało mi się nawiązać współpracę z nauczycielami z Grecji, Rumunii, Turcji i Hiszpanii. Każda z klas I-III, które uczę przygotowała "Christams Box" z kartkami świątecznymi, łańcuchami, ozdobami świątecznymi i piernikami. Klasy nagrały także krótkie filmiki, w których uczniowie przedstawiają się po angielsku. Wszystkie paczki zostały już wysłane, a wczoraj otrzymaliśmy pierwszą paczkę z Rumunii. Oto, co wykonały moje maluchy:





W przyszłym tygodniu zamierzam z tych zdjęć wykonać plansze do nauki świątecznego słownictwa. Dam znać jak poszło :). Tymczasem miłego weekendu!

niedziela, 22 listopada 2015

DIY - tablica suchościeralna

Pomysł wykorzystania indywidualnych tablic suchościeralnych przyszedł mi do głowy podczas pracy z podręcznikiem długoletnim, w którym, jak wiemy, nie można pisać. Zapisywanie odpowiedzi do poszczególnych zadań w brudnopisie lub na kartkach wydało mi się marnowaniem papieru. Poza tym, pisanie po tego rodzaju tablicach sprawia o wiele większą frajdę niż pisanie w zeszycie - nie wspominając już o mazaniu :). Niestety cena najtańszej tablicy A4 to kilkanaście złotych, więc zakup jednego kompletu takich tablic (nawet w kilkunastoosobowej klasie) to dość duży wydatek. Dlatego postanowiłam zrobić je niemal własnoręcznie.

Do zrobienia tablic wykorzystałam:
- przezroczyste, gładkie folie na dokumenty (cena około 1 zł za sztukę)
- kartki z bloku technicznego do usztywnienia
- mazaki do tablic suchościeralnych z gąbką (15 zł za 10 sztuk, dostępne tutaj)

Tablice można oczywiście wykorzystać nie tylko w pracy z podręcznikiem wieloletnim. Oto kilka przykładów:

1. Nauka pisowni.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów utrwalenia pisowni jest wielokrotne przepisywanie słów. Niestety wielu uczniów nie przepada za pisaniem. Tablice suchościeralne tę niechęć znacznie niwelują - dzieciaki są w stanie napisać kilkanaście razy jedno słowo, aby tylko móc je później wymazać.

2. Sprawdzenie znajomości słownictwa.

Dzięki tablicom można w ekspresowym tempie sprawdzić znajomość słownictwa - nauczyciel pokazuje dzieciom karty obrazkowe, te zapisują słowo na tablicach. W mniejszych grupach nauczyciel może sprawdzić poprawność słów, kiedy dzieci podniosą tabliczki do góry. W większych grupach odpowiedzi zapisywane są na tablicy, a dzieci dokonują autokorekty, przez co oczywiście również się uczą.

To ćwiczenie można przeprowadzić także "w drugą stronę". Nauczyciel wypowiada słowa, a uczniowie rysują na tablicach pasujący przedmiot/zwierzę/pojęcie. Taki rodzaj ćwiczenia świetnie sprawdza się podczas nauki liczebników, ponieważ ich zapisanie zajmuje znacznie mniej czasu, niż rysowanie.



3. Karty pracy.

Taki rodzaj tablic ma ogromną przewagę nad tablicami gotowymi, ponieważ można je wykorzystać do wypełniania wszelkiego rodzaju ćwiczeń i kart pracy. Karty/ćwiczenia wkładamy do środka, a uczniowie zapisują odpowiedzi na foliach. Dzięki temu oszczędzamy i papier i tusz, ponieważ jeden komplet kart można wykorzystać wiele razy.

4. Bingo.

Tablice mogą również posłużyć jako plansze do bingo. Uczniowie rysują je sami. Rysowanie na tablicach nie wymaga wielkiej precyzji, więc zajmuje to stosunkowo mało czasu. My z kolei nie musimy przygotowywać nowych plansz dla każdej grupy.

5. Dyktando.

Nauczyciel dyktuje dzieciom tekst, który zapisują na tablicach. Następnie poprawna wersja tekstu widnieje na głównej tablicy; dzieci dokonują autokorekty. Dodatkowo, jeżeli jesteśmy w posiadaniu kolorowych mazaków, popełnione błędy mogą zaznaczać w innym kolorze.

6. Dysortografia i dysgrafia.

Tablice świetnie sprawdzają się także w pracy z dziećmi z dysortografią i dysgrafią. Ze względu na problemy charakterystyczne dla tych dysfunkcji, sama czynność pisania jest dla dzieci sytuacją stresującą. Tablica wprowadza natomiast element zabawy, tak istotny w pracy terapeutycznej. Ponadto pisanie po tablicy jest zdecydowanie mniej męczące, niż pisanie w zeszycie, czy na kartce.

niedziela, 15 listopada 2015

Ankiety

W dzisiejszym poście chciałabym przekazać Wam przykładowe tematy, które możecie wykorzystać do przeprowadzenia ankiet podczas zajęć języka angielskiego. Dlaczego ankiety? Po pierwsze, są atrakcyjnym dla dzieci sposobem na utrwalenie konkretnych struktur gramatycznych. Dzięki ankietom uczniowie mają okazję powtórzyć konkretne pytanie/pytania oraz odpowiedzi kilka, a nawet kilkanaście razy. Dodatkowo dochodzi tutaj tak istotny dla uczniów element personalizacji. Dzieciaki, w szczególności w najmłodszych klasach, z wielką przyjemności opowiadają o sobie, o swoich ulubionych zabawkach, o swoich zwierzątkach, o tym co one właśnie potrafią robić. Ponadto, wielkim "motywatorem" jest dla nich świadomość, że wykonywane zadanie czemuś służy, że nie robią go tylko w celach ćwiczeniowych, ale żeby czegoś się dowiedzieć, np. które zwierzątko jest najpopularniejsze w klasie. Wreszcie, podczas takiego zadania można nauczyć dzieci przekładania zebranych informacji na wykres, co jest bardzo przydatne na każdym etapie nauki.

To jest przykład ankiety o ulubionej zabawce, która została przeprowadzona w klasie II:






A oto lista tematów, które możecie wykorzystać do stworzenia ankiet:

Klasy I-III
1. What's your favourite colour/thing/food/toy/animal/season etc. ?
2. What pet have you got?
3. Can you swim/jump/ski/ride a bike etc. ?
4. What do you have for breakfast/lunch/dinner?
5. Have you got long/short/brown/black/blond hair?
6. Have you got any brohers or sisters?
7. Do you like milk/bananas/bread/oranges etc.?
8. What are you wearing today?
9. What's in your town?
10. What do you like doing?

Present Simple
1. What do you do after school?
2. What's you hobby?
3. What time do you get up/go to school/do your homework?

Present Continuous
1. What are you doing tomorrow/next weekend/after school?
2. What is your best friend/mum/dad/ doing at the moment?

Past Simple
1. What did you do on holiday?
2. What did you do yesterday?
3. What could you do when you were five?

Present Perfect
1. Have you ever been to France/Spain/ the UK?
2. Have you ever flown a plane/swum in the ocean/watched a film in English?

Ponadto link do artykułu 30 Questions to Ask Your Kid Instead of "How was your day?"
Nie wszystkie nadają się do stworzenia ankiety, ale po zadaniu kilku z nich można dojść do zadziwiających wniosków. Moje ulubione to:   "Which one of your teachers would survive a zombie apocalypse? Why? " :)

I na koniec szablon, który można dopasować do większości ankiet.

 

piątek, 6 listopada 2015

Słuchowisko maluchów

Na pomysł nagrania słuchowiska wpadałam przeszukując Teachit Primary w poszukiwaniu materiałów. Znalazłam tam kartę pracy "The Monkeys and the Banana", na podstawie której stworzyłam krótką historię. Podczas jednej z lekcji uczniowie nagrali swoje kwestie wcześniej przygotowane przeze mnie. Ponieważ dzieciaki nagrywały zwykle w parach lub pojedynczo, reszta klasy w tym czasie mogła pracować nad stworzeniem mini-książaczek z historyjką. Do sformatowania plików i połączenia w całość posłużyłam się stroną Konwerter Audio Online. A oto efekty naszej pracy:

Pliki audio do pobrania:
Klasa IA (tutaj narratorem jestem ja :)
Klasa IB (tutaj narratorem jest uczennica, która w tym roku przyjechała z UK)

Mini książeczki wykonane przez dzieci:





czwartek, 5 listopada 2015

Zabytki Londynu- klasa III

Jedną z lekcji w klasie trzeciej w ostatnim tygodniu poświęciliśmy na poznanie zabytków Londynu. Zaczęliśmy od krótkiego tekstu wprowadzającego z podręcznika "Treetops". Następnie oglądaliśmy prezentację przedstawiająca najważniejsze zabytki. Przyniosłam również dzieciakom kilka pamiątek i ulotek z Muzeum Madame Taussaud's, Tower of London i Tower Bridge.



Lekcję zakończyliśmy przygotowaniem plakatów.





 Aby utrwalić nazwy zabytków, kolejne zajęcia rozpoczęliśmy od gry w memory z ich zdjęciami. Jeżeli potrzebujecie prezentacji lub pliku z grą, podajcie w komentarzu swój adres email, bo niestety jeszcze nie odkryłam jak to dołączyć do posta. Może mnie ktoś oświeci? :))

niedziela, 1 listopada 2015

Helpful websites

Dzisiaj chciałabym pokazać Wam kilka stron internetowych, które z pewnością wzbogacą wasz warsztat i pomogą w przygotowaniu niebanalnych zajęć.

1. Quizlet

Tutaj możecie przygotować własne quizy, testy i gry dla uczniów, takie jak memory, czy pisanie na czas. Jedną z największych zalet tej strony jest możliwość zalogowania się każdego z uczniów, np. przez konto na Google czy Facebooku. Dzięki temu strony można używać nie tylko podczas lekcji. Uczniowie mogą ją wykorzystać jako narzędzie do powtórki słownictwa również w domu. Quizlet daje również możliwość stworzenia wirtualnych klas, w których prowadzone są statystyki na podstawie zdobytych w grach punktów. Każdy uczeń po zakończonej grze widzi, na której plasuje się pozycji, co jest świetną motywacją dla uczniów.

2. Teachit Primary

To strona z materiałami dla nauczycieli szkoły podstawowej w Wielkiej Brytanii. Ja najczęściej poszukuję na niej materiałów dla uczennicy klasy I, która w tym roku wróciła z Wlk. Brytanii właśnie. Natomiast znajduje się na niej mnóstwo pomocy dydaktycznych do wykorzystania na zajęciach angielskiego.

3. Little Bird Tales

Tutaj możecie stworzyć z dziećmi własną bajkę - począwszy od ilustracji, a kończąc na podłożeniu dźwięków.

4. Oxford Owl

To, z kolei, skarbnica ebooków. Jeżeli chcecie zachęcić uczniów do czytania w języku angielskim to jest idealne narzędzie. Po zalogowaniu jako nauczyciele możecie stworzyć login i hasło dla każdej klasy, dzięki czemu uczniowie będą mogli korzystać ze strony także w domu. Dodatkowo do każdego ebooka dostępna jest wersja z lektorem.

5. MES English

MES English to nie tylko źródło flashcardów i kart pracy, ale także możliwość tworzenia własnych kart bingo, kości do gry, ćwiczeń. Tu znajdziecie także dyplomy i naklejki do wydrukowania, słuchanki i gry.

6. Sparkle Box

Kolejna strona z materiałami do brytyjskiej podstawówki. Oprócz całego mnóstwa materiałów do nauki pisania, czytania, matematyki, czy języków obcych (w tym polskiego :) bardzo ciekawa sekcja poświęcona Class Management - do wydrukowania różnego rodzaju tabele, znaki, plakaty i naklejki.

środa, 28 października 2015

Inspiracje na Halloween

Jeżeli brakuje wam pomysłów na lekcje poświęcone Halloween oto kilka inspiracji.

Klasy I-III

Monster Dice Drawing

Dzieciaki rzucają kostką, aby wybrać jakie rodzaju noc, usta, oczy itd. mają narysować u swojego potwora. Kartę pracy znajdziecie tutaj




Super Simple Songs

To nieocenione źródło pomysłów na Halloween. Mają fantastyczne piosenki i mnóstwo materiałów do drukowania. Osobiście najbardziej przypadły mi do gustu "Knock, knock, trick or treat", "Give me something good to eat" i "Skeleton Dance". Na stronie Super Simple Songs znajdują się karty i prace plastyczne do wszystkich piosenek.




Zabawa "Who took the candy"
"Halloweenowa" wersja zabawy "Who took the cookie". Na stronie dostępne są karty do gry..


Piosenka "Which witch is which"
Uwielbiana przez dzieciaki piosenka z nieco trudniejszym tekstem. Polecam do klasy III. Tekst znajdziecie tutaj.

Klasy IV-VI

Worksheets
W ramach przypomnienia słownictwa polecam worksheets. Dużo materiałów o różnym stopniu trudności znajdzie tutaj .

Story Cubes
W tym roku w klasie VI będziemy tworzyć historię ze Story Cubes: wersja pomarańczowa (Podstawa) i dodatek fioletowy (Strachy).

Filmy

Jeżeli macie nieco więcej czasu polecam kilka filmów o tematyce Halloween:
"The Hounted Pumpkin of Sleepy Hollow"
"Casper"
"Hocus Pocus"
"Mysteriuos Halloween Night"
"Magic Pumpkin"
"Winnie the Pooh - Boo to You"



niedziela, 18 października 2015

Gramatyka w obrazkach

Jestem wielką fanką wszelkiego rodzaju tabelek - dzięki nim życie staje się prostsze, bardziej zorganizowane i w ogóle fajniejsze :). Dlatego też z chęcią rozpisuje w nich zagadnienia gramatyczne. Niestety tabelki nie zawsze przemawiają do dzieci, szczególnie tych młodszych. Z tego powodu od jakiegoś czasu przedstawiam im gramatykę w nieco innej formie graficznej. Oto kilka przykładów.

Present Continuous w formie hot doga vel. hamburgera.



Miał być hot dog, ale dzieciaki stwierdziły, że raczej hamburger. Najistotniejsze jest jednak to, że taka forma daje możliwość korygowania błędów w bardzo zabawny sposób. Zamiast "zapomniałeś odmienionej formy czasownika to be" mówimy "zapomniałeś górnej bułki". I nagle Present Contiuous nie jest już taki straszny :).


Końcówka "s" w Present Simple.


"Łapka"



Ten rysunek można w zasadzie zastosować do wszystkich czasów. Idealnie sprawdza się, żeby wytłumaczyć różnicę między formą pytania ogólnego i szczegółowego - po prostu zaginamy kciuka.

niedziela, 4 października 2015

Pomoce dydaktyczne - TOP 4 :)

Wbrew powszechnej opinii dobry nauczyciel pracuje dużo za dużo :). Przypuszczam, że większość z nas ma za sobą wieczory ( a czasami i noce) spędzone na drukowaniu, wycinaniu, kolorowaniu itp. Dlatego też uwielbiam pomoce dydaktyczne, które są nie tylko proste, ale i wielokrotnego użytku. Oto moje cztery ulubione:

1. Butelka

Używam jej chyba od początku mojej przygody z zawodem nauczyciela i ciągle cieszy się niesłabnącą popularnością wśród dzieci. Używam jej przede wszystkim do losowania flashcards, ale także do wybierania dzieci do konkretnej zabawy, czy też zadania. Do jej wykonania potrzebujemy plastikowej butelki i dowolnego "wypełniacza". Ja używam taśmy z pomponikami, którą nabyłam w drogerii.


2. Snakes and Ladders

Ta wersja gry jest na tyle duża, że można ją rozłożyć na dywanie, a wokół niej usadzić dzieci. nabyłam ją za 20 zł z katalogu "Avon" (!). Fantastycznie sprawdza się podczas utrwalania liczebników, ale można jej użyć do powtórek dowolnego słownictwa - pod każdym numerkiem może kryć się inne słowo, aby uczestnik mógł przejść dalej musi przetłumaczyć je na angielski lub polski.






3. Talking Box

"Gadające pudełko" używam w klasach IV-VI jako rozgrzewkę językową. Karty wydrukowałam z tej strony  i podzieliłam na konkretne zagadnienia gramatyczne. Dzięki prostemu pudełku na śrubki karty nie mieszają się.






4. Okulary przeciwsłoneczne.

Tak proste, a tak genialne. Ze zwykłej zabawy potrafią uczynić coś niezwykłego. Kiedy uczę dzieci piosenki wybieram jedno, które zostaje "gwiazdą" - śpiewa piosenkę na środku z mikrofonem i w okularach. Oczywiście wszystkie dzieci muszą zostać "gwiazdami", dzięki czemu powtarzamy piosenkę kilkanaście razy. Świetną zabawą jest także "Wywiad z gwiazdą", kiedy dzieci uczą się udzielać o sobie informacji. Okulary mogą też urozmaicić losowanie obrazków - osoba losująca zakłada okulary i od razu robi się ciekawiej :).





środa, 16 września 2015

Podział UK w klasach I-III

W trzecich klasach wprowadzam dzieciom podział Zjednoczonego Królestwa. Nie jest to dla dzieciaków zbyt oczywiste, więc aby utrwalić, gdzie znajdują się poszczególne kraje UK oraz kilka największych miast na pierwszych lekcjach wykonujemy wspólnie mapę. Dodatkowo do miast doklejam chmurki symbolizujące pogodę  i temperaturę, dzięki czemu powtarzają sobie jeszcze rodzaje pogody. Kilka kolejnych zajęć rozpoczynam od pytań: "What's the weather like in Cardiff?". Kiedy mam więcej czasu dodaję jeszcze pytania: "Is Cardiff in Scotland?".







niedziela, 13 września 2015

Walory edukacyjne Jimmiego Fallona :)

Niedawno odkryłam, że oglądanie filmików na You Tube, które przeważnie wydaje się stratą czasu może być całkiem przydatne i inspirujące.  Taki właśnie okazał się dla mnie program Jimmiego Fallona, a dokładnie prezentowane tam gry, które można wykorzystać jako urozmaicenie zajęć  języka angielskiego w bardziej zaawansowanych grupach.

1. Password
Cudna gra, które uruchamia pokłady słownictwa, o których nie wiedzieliśmy, że istnieją. Uczniów dzielimy na grupy. Jedna osoba z danej grupy losuje słówko-hasło i przy pomocy tylko jednego słowa musi naprowadzić pozostałych uczestników na hasło. Im później drużyna odgaduje hasło, tym mnie punktów dostaje.


2. Word Blurt
 Popularne skojarzenia tylko na czas :) Dobrze sprawdza się jako icebreaker.


3. Word Sneak
Tę grę najlepiej przeprowadzić w grupach o wysokich umiejętnościach komunikacyjnych i dużym zasobie słownictwa. Uczniów dzielimy na grupy trzyosobowe. Dwie osoby prowadzą rozmowę, trzecia pokazuje kartki ze słowami, które dwie pozostałe osoby muszą użyć podczas konwersacji.  




4. Say Anything
W wersji Fallona, jak sama nazwa wskazuje, uczestnicy mogą powiedzieć cokolwiek. W przypadku zajęć językowych można ograniczyć słownictwo do danej kategorii. Oczywiście zdecydowanie odradzam przyklejanie taśmy :). Zamiast tego na początku gry można np. rozdać uczniom trzy karteczki samoprzylepne. Kto się zatnie karteczkę przykleja na środek stołu.


5. Five Seconds Summaries
Myślę, że tytuł gry wyjaśnia wszystko. Myślę, że gra świetnie sprawdziła by się także na lekcji języka polskiego jako powtórka lektur. Pomyślcie tylko - pięciosekundowe streszczenie "Potopu". :)


 6. Box of Lies
Ta gra wymaga nieco więcej przygotowań. Po pierwsze potrzebujemy stanowisko, przy którym uczestnicy będą widzieli jedynie swoje głowy. Najlepsze będzie duże, kartonowe pudełko postawione na ławce. Po drugie potrzebujemy kilka pudełek z dziwnymi przedmiotami. Ponieważ jest to dość czasochłonne można użyć pop prostu zdjęć.


 
 
Życzę miłego oglądania i zabawy na lekcjach.


niedziela, 6 września 2015

Stacje, czyli szybka powtórka i oszczędność papieru :)

Pierwszy tydzień nowego roku szkolnego za nami. Pierwsze lekcje wrześniowe poświęcam zwykle na powtórki materiału. Aby nie zarzucać dzieciaków stertą ćwiczeń robię to w formie stacji. Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Po pierwsze, jest po prostu ciekawsze niż worksheet z ćwiczeniami. Po drugie, dzieciaki pracują w grupach, dzięki czemu uczniowie słabsi mogą poprosić kolegów o pomoc. Po trzecie, przygotowane raz materiały można wykorzystać w roku następnym. Oto stacje, które przygotowałam dla klasy VI:

1. Pytania
Uczniowie losują pytania i nawzajem je sobie zadają; np. What do you love doing? What's in your town?

2. Kalambury- czynności.
Na tej stacji powtarzamy poznane nazwy czynności.

3. Memory - past forms
Uczniowie szukają par wyrazów: podstawowej i przeszłej formy czasownika.

4. Stopniowanie - zwierzęta
Tutaj zadaniem uczniów jest wybranie 5 zwierząt i porównanie ich. Zdania zapisują na kartce, abym mogła poprawić ewentualne błędy.


5. Let's go to the cinema
Uczen wybiera jeden z obrazków i proponuje jakąś czynność, np. obrazek przedstawia piłkę, uczeń: What about playing football?

6. Restaurant
Drukuję moim uczniom menu z dowolnej restauracji. Ich zadaniem jest odegranie scenki z restauracji.

7. Tenses
Uczniowie mają przed sobą trzy kubeczki: w jednym z nich znajdują się obrazki przedstawiające czynności, w drugim słowa: usually, now, tomorrow, yesterday, w trzecim typy zdań: positive, negative, questions. Zadaniem uczniów jest ułożenie czterech zdań. Aby ułożyć zdanie muszą wylosować po jednej karteczce z każdego kubeczka. Przed przystąpieniem do realizacji tej stacji należy przypomnieć uczniom formy i zastosowanie potrzebnych czasów. Wskazówki najlepiej zapisać na tablicy.


W jaki sposób Wy powtarzacie materiał?

wtorek, 1 września 2015

Text attack strategies



W lipcu miałam okazję uczestniczyć w szkoleniu z zakresu metodologii CLIL (Content and Language Integrated Learning) organizowanym przez International Study Programmes. Jednym z ciekawszych zagadnień tam poruszanych były tzw. text attack strategies. Dr Diana Hicks opowiadała o metodzie CLIL w kontekście szkół brytyjskich, gdzie stosowana jest ona w celu integracji uczniów zagranicznych, którzy nie posługują się biegle językiem angielskim, w proces nauczania. "Text attack strategies" mają ułatwić takim uczniom przebrnięcie przez dłuższe teksty bez konieczności tłumaczenia każdego z wyrazów. Myślę, że takie sposoby "walki" z tekstem mogą być przydatne nie tylko podczas lekcji języków obcych w gimnazjum, czy liceum, ale świetnie sprawdzą się także na języku polskim. Oto kilka z nich:
1) Green/Orange/Red
Uczniowie podczas czytania na zielono podkreślają słowa, które znają; na pomarańczowo, których znaczenie odgadują z kontekstu; na czerwono, których nie rozumieją.
2) Facts vs. Explanation
Uczniowie dzielą zdania (numerując je, wpisując do tabelki, podkreślając innym kolorem) na fakty i wyjaśnienie.
3) Shared reading
Uczniowie pracują w grupach. Każdy z uczniów czyta jeden akapit, a później wymieniają się informacjami.
4) Circle/Triangle/Square
Na kończy każdego zdania uczeń powinien postawić symbol: koło - już o tym wiedziałem; kwadrat: nowa informacja.
5) Making notes
Uczniowie wykreślają najmniej ważne informacje, a z tych, które pozostały tworzą notatkę w tabelce. Dla ułatwienia mogą ponumerować zdania.
6) Graphic organizers
Uczniowie próbują zapisać tekst w postaci diagramu. Świetnym przykładem jest użycie diagramu Venna do przedstawienia zalet i wad i cech neutralnych.
7) Questions
Uczniowie do zdań (każdego lub wybranych przez nauczyciela) zapisują pytanie
8) Dictogloss
Fantastyczne ćwiczenie nie tylko na umiejętność czytania, ale także pisowni i słuchania. Uczniowie pracują w grupach,  każde z uczniów ma przed sobą tekst z innymi lukami do wypełnienia. Nauczyciel czyta tekst, a uczniowie wymieniają się informacjami.
9) Understanding graph
Uczniowie zaznaczają na wykresie poziom zrozumienia każdego z akapitów.
10) Put a text together.
Uczniowie pracują w grupach. Tekst dostają pocięty na fragmenty. Ich zadaniem jest oczywiście ułożyć go w całość. 

środa, 26 sierpnia 2015

Nauka czytania w języku obcym

Nauka czytania w języku obcym różni się zasadniczo od nauki czytania w języku ojczystym. Ta pierwsza oparta jest głównie na modelu czytania globalnego, druga natomiast na modelu analityczno-syntetycznym. Cóż to oznacza? Ucząc się czytać po polsku dzieci najpierw poznają litery, następnie przechodzą do sylabizowania i łączenia sylab w wyrazy, na późniejszym etapie czytają całe wyrazy i zdania. Podczas nauki języka obcego jest to niemożliwe, bo, jak to mówią uczniowie- „to się inaczej pisze i czyta”. Na tym etapie nauka czytania w języku obcym polega na rozpoznawaniu przez dzieci ogólnego „kształtu” wyrazu, przez co nie czytają go poprzez identyfikację poszczególnych liter czy sylab, ale całościowo, globalnie. Oczywiście w pewnych sytuacjach te dwa sposoby czytania się zazębiają – jeżeli dziecko nie rozpoznaje słowa globalnie stara się je przeczytać literując, co w niektórych przypadkach kończy się sukcesem. Jednak znacznie bardziej efektywnym sposobem nauki czytania w języku obcym jest czytanie globalne. W związku z tym podczas zajęć powinniśmy zapewnić dzieciom jak najwięcej okazji do „opatrzenia” się ze słownictwem, które aktualnie przerabiamy. Oto kilka sposobów, które stosuję podczas zajęć:

 
  1. Dopasowywanie wyrazów do kart obrazkowych
  2. Bingo – dzieci dostają karty z wyrazami zamiast obrazków
  3. Memory- dopasowywanie obrazków do kart wyrazowych
  4. Domino z obrazkami i wyrazami
  5. Zakreślanie wyrazu – słówka zapisane są na tablicy, pokazuję uczniowi obrazek, a jego zadaniem jest zakreślenie właściwego wyrazu na tablicy
  6. Szukanie właściwego obrazka – jeżeli każde z dzieci posiada komplet kart obrazkowych z danego działu, piszę na tablicy jedno słowo, ich zadaniem jest odszukanie właściwego obrazka
  7. Powolne odkrywanie karty wyrazowej – zadaniem dzieci jest oczywiście jak najszybsze odgadnięcie, o jaki wyraz chodzi
  8. Vanishing cloze – świetna zabawa, którą możemy stosować w drugiej i trzeciej klasie; na tablicy zapisuję fragment krótkiego tekstu: historyjki lub dialogu, najpierw ja czytam tekst, następnie dzieci przy mojej pomocy chóralnie czytają tekst po raz kolejny, następnie zasłaniam jeden wyraz, a zadaniem dzieci jest przeczytanie tekstu wraz z zasłoniętym wyrazem, tekst można czytać do momentu, aż zostanie zasłonięty prawie cały; zabawa nie tylko ćwiczy czytanie, ale pomaga w zapamiętywaniu np. tekstów piosenek.
  9. Losowanie pytań – na początku lekcji zadaje dzieciom serię pytań, pod koniec klasy pierwszej lub na początku drugiej pytania zapisuję na paskach papieru, które dzieci losują
  10. Historyjki – aby urozmaicić uczniom czytanie historyjek dzielę dzieci na grupy, każda grupa dostaje skserowaną i pociętą na kawałki historyjkę, jeżeli jest to możliwe dialogi są oddzielone od obrazków, zadaniem każdej grupy jest ułożenie historyjki w odpowiedniej kolejności i dopasowanie dialogów; ćwiczenie to przeprowadzam oczywiście po zapoznaniu dzieci z historyjką.

Jestem bardzo ciekawa sposobów, które Wy stosujecie. Zapraszam do komentowania :)


piątek, 21 sierpnia 2015

Flashcard games - Part 2

Zgodnie z obietnicą uzupełniam listę zabaw o kolejne 10.

1. Hot and Cold 

Nieco zmodyfikowana wersja popularnej zabawy "Zimno, ciepło". Jedno z dzieci wychodzi z sali, w tym czasie chowamy jeden obrazek. po powrocie dziecka cała grupa próbuje naprowadzić go na miejsce, w którym znajduje się obrazek - im bliżej obrazka dziecko się znajduje, tym głośniej wypowiadamy słowo, które obrazek prezentuje; jeżeli się oddala ściszamy głos. Polecam tę zabawę, kiedy dzieci poznają nowe słówka - daje możliwość wielokrotnego powtórzenia danego wyrazu.

2. Clap Hands

Nauczyciel pokazuje obrazki jednocześnie wypowiadając słowa. Jeżeli to co mówi zgadza się z obrazkiem - dzieci muszą klasnąć.

3. Happy and Sad Faces

Zabawa nieco podobna do poprzedniej. Tym razem każde z dzieci dostaje narysowaną na kartce smutną i wesołą buźkę. Jeżeli nauczyciel prawidłowo nazywa obrazek, dzieci unoszą buźkę uśmiechniętą; w innym przypadku - buźkę smutną.

4. Numbers

Nauczyciel przyczepia do tablicy kilka obrazków i podpisuje każdy numerem. Dzieci nazywają każdy obrazek. Następnie obracamy obrazki i pytamy się dzieci, co znajduje się pod kolejnymi numerami.

5. Circle and Hearts

To z kolei zmieniona wersja gry "Kółko i krzyżyk". Do tablicy przyczepiamy dziewięć obrazków "face down", w taki sposób, aby tworzyły kwadrat. Dzieci dzielimy na dwie drużyny "Hearts" i "Circles". Każda drużyna wybiera po jednym obrazku. Jeżeli poda jego prawidłową nazwę ta karta zostaje obrysowana kształtem serca bądź koła. Celem gry jest oczywiście odgadnięcie trzech obrazków w rzędzie.

6. Talking Line 

Dzieci stoją w dwóch rzędach na przeciwko siebie. Każde z dzieci dostaje po trzy lub cztery obrazki. Dzieci stojące w parze na przeciwko siebie "odpytują się"  wzajemnie pokazując sobie flashcards. Kiedy nauczyciel klaśnie, dzieci w jednym z rzędów przesuwają się o jedno miejsce. Gra kończy się w momencie, kiedy każdy wróci na swoje miejsce.

7. Pass the box

Dzieci podają sobie pudełko z obrazkami w rytm muzyki. Kiedy nauczyciel zatrzyma muzykę, dziecko, które w danym momencie trzyma pudełko losuje jedną kartę i ją nazywa.

8. Bingo

Zapewne większość z was zna tę zabawę. Być może nigdy nie graliście w nią z użyciem flashcards. Serdecznie polecam :)

9. I spy with my little eye...

Dzieci siedzą na dywanie. Karty rozłożone są na środku. Nauczyciel kończy zdanie "I spy with my little eye ..." opisem jednej z kart lub podaje literkę, na którą zaczyna się dane słowo.

10. Socks hanger

Na koniec zabawa, do której zainspirował mnie odcinek "Perfekcyjnej Pani Domu" :) Flashcardy przypinamy do wieszaka na skarpetki i prosimy dzieci o podanie jednego z obrazków. Taki wieszak możemy zakupić za jakieś 20 zł. Kwota niezbyt duża, a zabawy całe mnóstwo.




środa, 19 sierpnia 2015

Flashcard games


Post o zabawach z kartami obrazkowymi pojawił się prawdopodobnie na większości blogów prowadzonych przez nauczycieli języków obcych. Mam jednak nadzieję, że uda Wam się tu znaleźć coś nowego. Dla mnie, z kolei, będzie to świetna okazja do uporządkowania tego typu zabawa przed nowym rokiem szkolnym. Zatem do dzieła.

1. Losowanie

Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na użycie kart obrazkowych. W szybki i prosty sposób pozwala powtórzyć i utrwalić słownictwo w młodszych klasach. W ramach urozmaicenia staram się znajdować nowe sposoby losowania.

a) Kręcenie butelką
b) Dmuchanie piórka
c) Rzucanie gumką do mazania
d) Losowanie odwróconych obrazków
e) Łowienie.
f) Przyczepienie do odwróconych obrazków karteczek z cyframi, a następnie rzucanie kostką.
g) Losowanie z woreczka, koperty.

2. What's missing?

Tę zabawę można wykonać w grupie lub indywidualnie. W grupie: kiedy wszystkie dzieci zamykają oczy nauczyciel zabiera jeden obrazek, zadaniem dzieci jest jak najszybciej zgadnąć który. Indywidualnie: jedno z dzieci wychodzi z sali, nauczyciel zabiera obrazek, dziecko po powrocie musi zgadnąć który.

3. Powolne odkrywanie obrazka.

Tutaj również można wprowadzić modyfikacje: flashcard można przykryć w całości i powoli odkrywać lub przykryć kartką papieru z wyciętymi otworami.

4. Szybkie odkrywanie.

Nauczyciel pokazuje obrazek, a następnie bardzo szybko go zakrywa. Świetna zabawa rozwijająca spostrzegawczość. 

5. Most.

Do tej zabawy przyda się kawałek niebieskiej bibuły lub niebieski worek na śmieci, które będą imitować rzekę. Na bibule/worku rozkładamy „most” z obrazków. Aby przejść przez most dziecko musi nazwać wszystkie karty. Jeżeli uczeń nie pamięta słowa wraca na koniec kolejki. Zabawa idealna do utrwalenia słownictwa.

6. Snap it.

Świetnie sprawdza się przy podziale dzieci na grupy. Na środku dywanu rozłożone są obrazki. Dzieci z każdej drużyny siedzą jedno za drugim. Drużyny siadają naprzeciwko siebie. Nauczyciel wypowiada słowa, zadaniem dzieci jest jak najszybsze dotknięcie właściwego obrazka.

7. Kategorie.

Jeżeli chcemy powtórzyć dużą partię słownictwa możemy poprosić dzieci, aby podzieliły je w kategorie. Oczywiście zanim uczeń umieści obrazek we właściwej kategorii musi go nazwać w języku anielskim.

8. Król/królowa.

Tutaj potrzebna nam będzie korona. Dzieci siedzą w kole. Na środku koła umieszczamy krzesło, na którym będzie siedzieć nasz król lub królowa. Jego/jej zadaniem będzie zaprezentowanie grupie obrazka i zapytanie „What's this?”. Dziecko, które odpowie dobrze lub najszybciej zostaje kolejnym królem/królową. Tutaj proponuję, aby nauczyciel tak modyfikował zabawę, aby każde z dzieci mogło usiąść na środku.

9. One, two, three.. What is it?

Dzieci ustawiają się w rzędzie plecami do nauczyciela. Na hasło„One, two, three.. What is it?” jak najszybciej odwracają się i nazywają pokazywany przez nauczyciela obrazek.

10. Let's memorize.

Nauczyciel w dość szybkim tempie pokazuje dzieciom kilka obrazków. Dzieciaki muszą je powtórzyć w takiej samej kolejności.

12. Lets' find.

Nauczyciel rozkłada obrazki w różnych częściach sali. Następnie prosi każdego z uczniów o przyniesienie jednego z obrazków, np. Bring me a car, please.

13. Luneta.

Jeżeli obrazki mamy wydrukowane na papierze możemy zwijać je w rulonik. Dziecko patrząc przez niego jak przez lunetę musi zgadnąć, co się na nim znajduje i nazwać oczywiście.

14. Stand up.

Każde z dzieci dostaje po jednej lub kilku kartach. Nauczyciel wymienia słowa. Jeżeli dziecko ma obrazek ilustrujący to słowo musi wstać.

15. Who's next?

Tę zabawę można przeprowadzić przy ławkach lub na dywanie. Dzieci stoją. Nauczyciel rozpoczyna od pierwszej pary uczniów. Pokazuje im obrazek. Dziecko, które odpowie jako pierwsze podchodzi do kolejnego ucznia. Wygrywa ten, kto odpowie dobrze w ostatniej parze.

Na razie tyle. Jeżeli przypomni mi się coś jeszcze uzupełnię listę, a w następnym poście opowiem o zabawach z kartami obrazkowymi, które przydadzą się do nauki czytania w jęyku angielskim.

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

"Buzz", czyli jak bezboleśnie powtórzyć słownictwo :)

Na dobry (mam nadzieję) początek chciałabym się z Wami podzielić świetną zabawą, dzięki której w prosty sposób powtórzycie słownictwo. Wywołuje duuuuże emocje zarówno wśród maluchów jak i starszych uczniów, co, jak wiemy, fantastycznie wspomaga procesy myślowe. Gra nosi nazwę "Buzz". Aby ją przeprowadzić potrzebne są: dowolny pojemnik lub worek, karteczki papieru, na których wypisujecie słownictwo, dodatkowo trzy kartki z napisem "Buzz". Ja podczas zajęć wykorzystuje takie oto pudełko:


Dzieciaki siadają w kółku i po kolei losują słówka do przetłumaczenia (z polskiego na angielski lub z angielskiego na polski). Jeżeli tłumaczenie jest prawidłowe uczeń zabiera kartkę, jeżeli nie -  ląduje ona w pojemniku/worku. Wygrywa uczeń, który uzbiera najwięcej słówek. Jest tu oczywiście pewien haczyk. Jeżeli dziecko natrafi na słowo "Buzz" wszystkie uzbierane karteczki wracają do nauczyciela. W oryginalnej wersji zabawy powinny trafić do pojemnika/worka, ale z doświadczenia wiem, że wtedy zabawa ciągnie się w nieskończoność.

Mam nadzieję, że "Buzz" przyda się Wam na wrześniowych lekcjach powtórzeniowych. Miłego losowania :)