O nauczaniu języka angielskiego :)


niedziela, 18 października 2015

Gramatyka w obrazkach

Jestem wielką fanką wszelkiego rodzaju tabelek - dzięki nim życie staje się prostsze, bardziej zorganizowane i w ogóle fajniejsze :). Dlatego też z chęcią rozpisuje w nich zagadnienia gramatyczne. Niestety tabelki nie zawsze przemawiają do dzieci, szczególnie tych młodszych. Z tego powodu od jakiegoś czasu przedstawiam im gramatykę w nieco innej formie graficznej. Oto kilka przykładów.

Present Continuous w formie hot doga vel. hamburgera.Miał być hot dog, ale dzieciaki stwierdziły, że raczej hamburger. Najistotniejsze jest jednak to, że taka forma daje możliwość korygowania błędów w bardzo zabawny sposób. Zamiast "zapomniałeś odmienionej formy czasownika to be" mówimy "zapomniałeś górnej bułki". I nagle Present Contiuous nie jest już taki straszny :).


Końcówka "s" w Present Simple.


"Łapka"Ten rysunek można w zasadzie zastosować do wszystkich czasów. Idealnie sprawdza się, żeby wytłumaczyć różnicę między formą pytania ogólnego i szczegółowego - po prostu zaginamy kciuka.

4 komentarze:

 1. Rewelacja!

  W którejś książce nauczyciela (chyba New Ispiration) lata temu widziałam jeszcze jeden świetny pomysł w temacie Present Simple. Rysujemy na tablicy 3 węże i pytamy dzieci jaki dźwięk wydają, a następnie czy wiedzą jak te węże mają na imię. Oczywiście He, She, It a robią sssss, więc należy do czasowników w tych osobach dodać końcówkę -s. Gdy uczeń zapomina o końcówce, wystarczy wspomnieć "zapomniałeś o wężu". Sprawdza się!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 2. Super !Z pewnością zastosuje :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny pomysł! Niektórym uczniom na pewno pomoże. ilonapp.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń