O nauczaniu języka angielskiego :)


środa, 19 sierpnia 2015

Flashcard games


Post o zabawach z kartami obrazkowymi pojawił się prawdopodobnie na większości blogów prowadzonych przez nauczycieli języków obcych. Mam jednak nadzieję, że uda Wam się tu znaleźć coś nowego. Dla mnie, z kolei, będzie to świetna okazja do uporządkowania tego typu zabawa przed nowym rokiem szkolnym. Zatem do dzieła.

1. Losowanie

Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na użycie kart obrazkowych. W szybki i prosty sposób pozwala powtórzyć i utrwalić słownictwo w młodszych klasach. W ramach urozmaicenia staram się znajdować nowe sposoby losowania.

a) Kręcenie butelką
b) Dmuchanie piórka
c) Rzucanie gumką do mazania
d) Losowanie odwróconych obrazków
e) Łowienie.
f) Przyczepienie do odwróconych obrazków karteczek z cyframi, a następnie rzucanie kostką.
g) Losowanie z woreczka, koperty.

2. What's missing?

Tę zabawę można wykonać w grupie lub indywidualnie. W grupie: kiedy wszystkie dzieci zamykają oczy nauczyciel zabiera jeden obrazek, zadaniem dzieci jest jak najszybciej zgadnąć który. Indywidualnie: jedno z dzieci wychodzi z sali, nauczyciel zabiera obrazek, dziecko po powrocie musi zgadnąć który.

3. Powolne odkrywanie obrazka.

Tutaj również można wprowadzić modyfikacje: flashcard można przykryć w całości i powoli odkrywać lub przykryć kartką papieru z wyciętymi otworami.

4. Szybkie odkrywanie.

Nauczyciel pokazuje obrazek, a następnie bardzo szybko go zakrywa. Świetna zabawa rozwijająca spostrzegawczość. 

5. Most.

Do tej zabawy przyda się kawałek niebieskiej bibuły lub niebieski worek na śmieci, które będą imitować rzekę. Na bibule/worku rozkładamy „most” z obrazków. Aby przejść przez most dziecko musi nazwać wszystkie karty. Jeżeli uczeń nie pamięta słowa wraca na koniec kolejki. Zabawa idealna do utrwalenia słownictwa.

6. Snap it.

Świetnie sprawdza się przy podziale dzieci na grupy. Na środku dywanu rozłożone są obrazki. Dzieci z każdej drużyny siedzą jedno za drugim. Drużyny siadają naprzeciwko siebie. Nauczyciel wypowiada słowa, zadaniem dzieci jest jak najszybsze dotknięcie właściwego obrazka.

7. Kategorie.

Jeżeli chcemy powtórzyć dużą partię słownictwa możemy poprosić dzieci, aby podzieliły je w kategorie. Oczywiście zanim uczeń umieści obrazek we właściwej kategorii musi go nazwać w języku anielskim.

8. Król/królowa.

Tutaj potrzebna nam będzie korona. Dzieci siedzą w kole. Na środku koła umieszczamy krzesło, na którym będzie siedzieć nasz król lub królowa. Jego/jej zadaniem będzie zaprezentowanie grupie obrazka i zapytanie „What's this?”. Dziecko, które odpowie dobrze lub najszybciej zostaje kolejnym królem/królową. Tutaj proponuję, aby nauczyciel tak modyfikował zabawę, aby każde z dzieci mogło usiąść na środku.

9. One, two, three.. What is it?

Dzieci ustawiają się w rzędzie plecami do nauczyciela. Na hasło„One, two, three.. What is it?” jak najszybciej odwracają się i nazywają pokazywany przez nauczyciela obrazek.

10. Let's memorize.

Nauczyciel w dość szybkim tempie pokazuje dzieciom kilka obrazków. Dzieciaki muszą je powtórzyć w takiej samej kolejności.

12. Lets' find.

Nauczyciel rozkłada obrazki w różnych częściach sali. Następnie prosi każdego z uczniów o przyniesienie jednego z obrazków, np. Bring me a car, please.

13. Luneta.

Jeżeli obrazki mamy wydrukowane na papierze możemy zwijać je w rulonik. Dziecko patrząc przez niego jak przez lunetę musi zgadnąć, co się na nim znajduje i nazwać oczywiście.

14. Stand up.

Każde z dzieci dostaje po jednej lub kilku kartach. Nauczyciel wymienia słowa. Jeżeli dziecko ma obrazek ilustrujący to słowo musi wstać.

15. Who's next?

Tę zabawę można przeprowadzić przy ławkach lub na dywanie. Dzieci stoją. Nauczyciel rozpoczyna od pierwszej pary uczniów. Pokazuje im obrazek. Dziecko, które odpowie jako pierwsze podchodzi do kolejnego ucznia. Wygrywa ten, kto odpowie dobrze w ostatniej parze.

Na razie tyle. Jeżeli przypomni mi się coś jeszcze uzupełnię listę, a w następnym poście opowiem o zabawach z kartami obrazkowymi, które przydadzą się do nauki czytania w jęyku angielskim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz