O nauczaniu języka angielskiego :)


niedziela, 18 września 2016

Podsumowanie lekcji - "Reflection bag"

Dzisiejszy post poświęcony jest ostatniej fazie lekcji, o której (przyznaję się bez bicia:) zdarzało mi się zapomnieć lub świadomie pominąć z braku czasu. W tym roku szkolnym postanowiłam zadbać, aby ta część zajęć była równie ważna jak pozostałe. Dlaczego? Po pierwsze, co raz częściej przekonuję  się, że odbierając dzieciom możliwość refleksji nad własnymi umiejętnościami zdejmujemy z nich odpowiedzialność za ich nabywanie. To z kolei skutkuje w późniejszych latach uczeniem się dla ocen, dla rodziców, dla nagród - dla wszystkiego tylko nie samego siebie. Po drugie, powoli staram się wprowadzać na zajęciach elementy metodologii CLIL (Content and Learning Integrated Learning), gdzie ta faza lekcji jest bardzo istotna - uczniowie podsumowują nie tylko to czego się nauczycli, ale przede wszystkim w jaki sposób się nauczyli. To pozwla im uświadmić sobie swoje mocne i słabe strony oraz sposoby uczenia się, które są dla nich najbradziej efektywne.

Jak zatem przeprowadzić w klasach I-III podsumowanie zajęć tak, aby było ciekawie? Proponuję tzw. "reflection bags", które każde z dzieci przygotuje dla siebie na cały rok szkolny. Dzięki temu nie będziecie musieli przygotowywać specjalnych materiałów przed każdą lekcją. Oto kilka propozycji jak je swtorzyć i co w nich umieścić:


1. Worki do zamrażania.

Ostatnio pisałam o przechowywaniu flashcards w tego typu workach. Myślę, że świetnie sprawdzą się jako "reflection bag" - są zamykane, więc ograniczamy możliwość zgubienia zawartości:). Można swtorzyć także "reflection box" z np. pudełka po butach, ale one zajmują dość dużo miejsca.

2. Numbers.W "reflection bag" mogą znaleźć się karty z liczbami, które posłużą do oceny przez dzieci trudności danego zagadnienia, liczby słów, które zapamiętały, oceny tego, jak podobały im się zajęcia.

Do pobrania tutaj.

3. Like/dislike thumbs.


Facebookowe kciuki również pomogą w ocenie tego, czy zajęcia były interesujące. Ponadto podczas wykonywania zadań uczniowie mogą wykorzystać kciuki jako sygnał dla nauczyciela, że nie rozumieją zadania lub, że już skończyły - taka forma znacznie ogranicza hałas w klasie.

Do pobrania tutaj.

4.  Faces. 


Buźki, poza wykorzystaniem ich w podobny sposób jak poprzednie karty, mogą przydać się w określeniu samopoczucia dzieciaków np. przed i po wykonaniu zadania. Kiedy powtarzacie większą część materiału karty symbolizujące kategorie słownictwa można porozkładać na dywanie, a każdy z uczniów kładzie swoje "buźki" przy tym, co najlepiej pamięta i przy tym, co należy jeszcze powtórzyć - w ten sposób wiecie jakim tematom należy poświęcić więcej czasu.

Do pobrania tutaj.

5. Coloring pages.To karty typowe do powtórek: nauczyciel podaje zagadnienie/kategorie słownictwa/pytanie. Jeżeli uczeń stwierdza, że zna dane słownictwo, potrafi odpowiedzieć na pytanie może pokolorować jeden element obrazka. Obrazki można dostosować do tematyki lub pory roku.

Do pobrania tutaj.

6. Kolorowe kartoniki.

Dzieci mogą także przygotować trzy kolorowe kartoniki, które będą symbolizować np.  "wiem", "nie wiem", "potrzebuję pomocy".

7. Karteczki samporzylepne.Do wielofunkcyjności karteczek samoprzylepnych nie muszę chyba nikogo przekonywać. W przypadku podsumowania zajęć można wykorzystać je w nastepujący sposób:
- uczniowie zapisują na jednej karteczce, co im się podobało, na drugiej co było trudne. Następnie wszystkie karteczki przyczepiane są na tablicę podzieloną na dwie części.
- uczniowie zapisują z czym mają problem i przekazują karteczkę nauczycielowi.
- uczniowie przyklejają karteczkę pod słowami/zagadnieniami, których nie pamiętają.
- uczniowie zapisują, które zadanie w największym stopniu pomogło im w zapamiętaniu materiału.

A jakie wy stosujecie metody na podsumowanie zajęć?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz