W zeszłym roku pisałam o tym, że ciekawą alternatywą dla powtórzeń w formie kart pracy są stacje. Podałam Wam rownież kilka przykładowych zadań dla klas IV-VI. Dzisiaj pora na maluchy.
Stacje sprawdzają się w momencie, kiedy uczniowie pamiętają chociaż część słówek. Z tym natomiast, zwłaszcza u maluchów w okresie powakacyjnym, bywa różnie. Dlatego też jako wstęp proponuję, aby wszystkie słówka powtórzyć wspólnie z całą grupą. Najszybszą formą będzie tutaj po prostu losowanie i nazywanie obrazków. W przypadku dużej ilości słówek może okazać się to nieco monotonne. Dlatego też warto takie losowanie urozmaicić kartą "Climb Ben Nevis".
Dzieciaki podczas losowania muszą nazwać poprawnie po jednym słowie z zaznaczonych na karcie kategorii. Zaznaczenie wszystkich sześciu kategorii oznacza zdobycie najwyższego szczytu Wielkiej Brytanii (przy okazji można przemycić informacje kulturowe).
Każdą ze stacji przygotowujemy przy jednym stoliku. Maluchom z pewnością spodoba się oznaczenie każdej ze stacji takimi tabliczkami:
Tabliczki do wydrukowania możecie pobrać tutaj. Wystarczy je wydrukować na kartkach z bloku technicznego i złożyć w formie piramidek.
Dzieci pracują w parach, allbo małych grupach. Każda z par/grup zajmuje jedną ze stacji, później zamieniają się miejscami.
Poniżej znajdziecie przykładowe zadania dla każdej ze stacji:
1. Pytania.
Uczniowie losują karty z pytaniami. W młodszych grupach mogą to być obrazki symbolizujące pytania, w starszych pytania zapisane. Materiały do pobrania:
2. Kategorie słów.
Uczniowie losują kategorie, a następnie podają słówko z danej kategorii. W kartach do wydrukowania znajdziecie również obrazek nutki, który oznacza, iż uczeń musi zaśpiewać fragment piosenki.
3. Części ciała.
Na samoprzylepnych karteczkach wypisujemy nazwy części ciała. Każdy z uczniów w parze/grupie losuje po np. dwie i przylepia sobie na odpowiadającą część ciała. Pozostali uczniowie w grupie sprawdzają oczywiście poprawność wykoanania zadania.
4. Ubrania + kolory.
Na stoliku porozkładane są obrazki przedstawiające ubrania. Jeden z uczniów opisuje kolory wybranego ubrania, pozostali uczniowie muszą zgadnąć, o który obrazek chodzi. Można wykorzystać tutaj wierszyk "I spy with my little eye...".
5. Zwierzęta.
Na stoliku jest woreczek z kartami przedstawiającymi zwierzaki, mała tablica suchościeralna i pisak. Jedno z dzieci losuje kartę (tak, aby inni uczniowie w grupie jej nie widzieli), a następnie rysuje dane zwierzątko na tablicy. Zadaniem pozostałych dzieci jest zgadnąć jak najszybciej, o jakie zwierzątko chodzi.
6. Liczby.
Jedno z dzieci rysuje palcem na plecach drugiego daną liczbę. Zadanie polega oczywiście na odgadnięciu danej liczby i nazwaniu po angielsku. Podobne ćwiczenie możne wykonać z alfabetem.
7. Historyjki.
Jeżeli chcecie przypmnieć historyjki, które przerabialiście w roku poprzednim proponuje je skserować, pociąć i umieścić w oddzielnych kopertach. Para/grupa siadając przy tej stacji wybiera jedną kopertę i układa historyjkę w całość. Po ułożeniu nauczyciel może zadać kilka pytań o np. słownictwo, bądź słowa wypowiadane przez bohaterów.
Na koniec propozycja motywacji uczniów. Przy każdej stacji możecie umieścić wagoniki pociągu - po wykonaniu zadania uczeń może wziąć jeden wagonik. Na koniec zajęć dzieciaki mogą połączyc wagoniki w pociąg, wklejić do zeszytu i dorysować lokomotywę.
Pociąg do pobrania tutaj.
Miłego powtarzania :).
Super post!
OdpowiedzUsuńDziękuję i polecam się na przyszłość :)
Usuń