O nauczaniu języka angielskiego :)


niedziela, 4 września 2016

Powtórka materiału - maluchy

Dzisiaj trochę zasypię Was materiałami :). Jeżeli szukacie pomysłu na powtórkę materiału dla maluchów ---> you're welcome :)

W zeszłym roku pisałam o tym, że ciekawą alternatywą dla powtórzeń w formie kart pracy są stacje. Podałam Wam rownież kilka przykładowych zadań dla klas IV-VI. Dzisiaj pora na maluchy.

Stacje sprawdzają się w momencie, kiedy uczniowie pamiętają chociaż część słówek. Z tym natomiast, zwłaszcza u maluchów w okresie powakacyjnym, bywa różnie. Dlatego też jako wstęp proponuję, aby wszystkie słówka powtórzyć wspólnie z całą grupą. Najszybszą formą będzie tutaj po prostu losowanie i nazywanie obrazków. W przypadku dużej ilości słówek może okazać się to nieco monotonne. Dlatego też warto takie losowanie urozmaicić kartą "Climb Ben Nevis".Dzieciaki  podczas losowania muszą nazwać poprawnie po jednym słowie z zaznaczonych na karcie kategorii. Zaznaczenie wszystkich sześciu kategorii oznacza zdobycie najwyższego szczytu Wielkiej Brytanii (przy okazji można przemycić informacje kulturowe).

Każdą ze stacji przygotowujemy przy jednym stoliku. Maluchom z pewnością spodoba się oznaczenie każdej ze stacji takimi tabliczkami:
Tabliczki do wydrukowania możecie pobrać tutaj. Wystarczy je wydrukować na kartkach z bloku technicznego i złożyć w formie piramidek. 

Dzieci pracują w parach, allbo małych grupach. Każda z par/grup zajmuje jedną ze stacji, później zamieniają się miejscami.

Poniżej znajdziecie przykładowe zadania dla każdej ze stacji:

1. Pytania.

Uczniowie losują karty z pytaniami. W młodszych grupach mogą to być obrazki symbolizujące pytania, w starszych pytania zapisane. Materiały do pobrania:

2. Kategorie słów.Uczniowie losują kategorie, a następnie podają słówko z danej kategorii. W kartach do wydrukowania znajdziecie również obrazek nutki, który oznacza, iż uczeń musi zaśpiewać fragment piosenki.


3. Części ciała.

Na samoprzylepnych karteczkach wypisujemy nazwy części ciała. Każdy z uczniów w parze/grupie losuje po np. dwie i przylepia sobie na odpowiadającą część ciała. Pozostali uczniowie w grupie sprawdzają oczywiście poprawność wykoanania zadania.

4. Ubrania + kolory.

Na stoliku porozkładane są obrazki przedstawiające ubrania. Jeden z uczniów opisuje kolory wybranego ubrania, pozostali uczniowie muszą zgadnąć, o który obrazek chodzi. Można wykorzystać tutaj wierszyk "I spy with my little eye...". 

5. Zwierzęta.

Na stoliku jest woreczek z kartami przedstawiającymi zwierzaki, mała tablica suchościeralna i pisak. Jedno z dzieci losuje kartę (tak, aby inni uczniowie w grupie jej nie widzieli), a następnie rysuje dane zwierzątko na tablicy. Zadaniem pozostałych dzieci jest zgadnąć jak najszybciej, o jakie zwierzątko chodzi. 

6. Liczby.

Jedno z dzieci rysuje palcem na plecach drugiego daną liczbę. Zadanie polega oczywiście na odgadnięciu danej liczby i nazwaniu po angielsku. Podobne ćwiczenie możne wykonać z alfabetem. 

7. Historyjki.

Jeżeli chcecie przypmnieć historyjki, które przerabialiście w roku poprzednim proponuje je skserować, pociąć i umieścić w oddzielnych kopertach. Para/grupa siadając przy tej stacji wybiera jedną kopertę i układa historyjkę w całość. Po ułożeniu nauczyciel może zadać kilka pytań o np. słownictwo, bądź słowa wypowiadane przez bohaterów.  

Na koniec propozycja motywacji uczniów. Przy każdej stacji możecie umieścić wagoniki pociągu - po wykonaniu zadania uczeń może wziąć jeden wagonik. Na koniec zajęć dzieciaki mogą połączyc wagoniki w pociąg, wklejić do zeszytu i dorysować lokomotywę. 


Pociąg do pobrania tutaj.

Miłego powtarzania :). 

2 komentarze: