O nauczaniu języka angielskiego :)


środa, 16 września 2015

Podział UK w klasach I-III

W trzecich klasach wprowadzam dzieciom podział Zjednoczonego Królestwa. Nie jest to dla dzieciaków zbyt oczywiste, więc aby utrwalić, gdzie znajdują się poszczególne kraje UK oraz kilka największych miast na pierwszych lekcjach wykonujemy wspólnie mapę. Dodatkowo do miast doklejam chmurki symbolizujące pogodę  i temperaturę, dzięki czemu powtarzają sobie jeszcze rodzaje pogody. Kilka kolejnych zajęć rozpoczynam od pytań: "What's the weather like in Cardiff?". Kiedy mam więcej czasu dodaję jeszcze pytania: "Is Cardiff in Scotland?".







niedziela, 13 września 2015

Walory edukacyjne Jimmiego Fallona :)

Niedawno odkryłam, że oglądanie filmików na You Tube, które przeważnie wydaje się stratą czasu może być całkiem przydatne i inspirujące.  Taki właśnie okazał się dla mnie program Jimmiego Fallona, a dokładnie prezentowane tam gry, które można wykorzystać jako urozmaicenie zajęć  języka angielskiego w bardziej zaawansowanych grupach.

1. Password
Cudna gra, które uruchamia pokłady słownictwa, o których nie wiedzieliśmy, że istnieją. Uczniów dzielimy na grupy. Jedna osoba z danej grupy losuje słówko-hasło i przy pomocy tylko jednego słowa musi naprowadzić pozostałych uczestników na hasło. Im później drużyna odgaduje hasło, tym mnie punktów dostaje.


2. Word Blurt
 Popularne skojarzenia tylko na czas :) Dobrze sprawdza się jako icebreaker.


3. Word Sneak
Tę grę najlepiej przeprowadzić w grupach o wysokich umiejętnościach komunikacyjnych i dużym zasobie słownictwa. Uczniów dzielimy na grupy trzyosobowe. Dwie osoby prowadzą rozmowę, trzecia pokazuje kartki ze słowami, które dwie pozostałe osoby muszą użyć podczas konwersacji.  




4. Say Anything
W wersji Fallona, jak sama nazwa wskazuje, uczestnicy mogą powiedzieć cokolwiek. W przypadku zajęć językowych można ograniczyć słownictwo do danej kategorii. Oczywiście zdecydowanie odradzam przyklejanie taśmy :). Zamiast tego na początku gry można np. rozdać uczniom trzy karteczki samoprzylepne. Kto się zatnie karteczkę przykleja na środek stołu.


5. Five Seconds Summaries
Myślę, że tytuł gry wyjaśnia wszystko. Myślę, że gra świetnie sprawdziła by się także na lekcji języka polskiego jako powtórka lektur. Pomyślcie tylko - pięciosekundowe streszczenie "Potopu". :)


 6. Box of Lies
Ta gra wymaga nieco więcej przygotowań. Po pierwsze potrzebujemy stanowisko, przy którym uczestnicy będą widzieli jedynie swoje głowy. Najlepsze będzie duże, kartonowe pudełko postawione na ławce. Po drugie potrzebujemy kilka pudełek z dziwnymi przedmiotami. Ponieważ jest to dość czasochłonne można użyć pop prostu zdjęć.


 
 
Życzę miłego oglądania i zabawy na lekcjach.


niedziela, 6 września 2015

Stacje, czyli szybka powtórka i oszczędność papieru :)

Pierwszy tydzień nowego roku szkolnego za nami. Pierwsze lekcje wrześniowe poświęcam zwykle na powtórki materiału. Aby nie zarzucać dzieciaków stertą ćwiczeń robię to w formie stacji. Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Po pierwsze, jest po prostu ciekawsze niż worksheet z ćwiczeniami. Po drugie, dzieciaki pracują w grupach, dzięki czemu uczniowie słabsi mogą poprosić kolegów o pomoc. Po trzecie, przygotowane raz materiały można wykorzystać w roku następnym. Oto stacje, które przygotowałam dla klasy VI:

1. Pytania
Uczniowie losują pytania i nawzajem je sobie zadają; np. What do you love doing? What's in your town?

2. Kalambury- czynności.
Na tej stacji powtarzamy poznane nazwy czynności.

3. Memory - past forms
Uczniowie szukają par wyrazów: podstawowej i przeszłej formy czasownika.

4. Stopniowanie - zwierzęta
Tutaj zadaniem uczniów jest wybranie 5 zwierząt i porównanie ich. Zdania zapisują na kartce, abym mogła poprawić ewentualne błędy.


5. Let's go to the cinema
Uczen wybiera jeden z obrazków i proponuje jakąś czynność, np. obrazek przedstawia piłkę, uczeń: What about playing football?

6. Restaurant
Drukuję moim uczniom menu z dowolnej restauracji. Ich zadaniem jest odegranie scenki z restauracji.

7. Tenses
Uczniowie mają przed sobą trzy kubeczki: w jednym z nich znajdują się obrazki przedstawiające czynności, w drugim słowa: usually, now, tomorrow, yesterday, w trzecim typy zdań: positive, negative, questions. Zadaniem uczniów jest ułożenie czterech zdań. Aby ułożyć zdanie muszą wylosować po jednej karteczce z każdego kubeczka. Przed przystąpieniem do realizacji tej stacji należy przypomnieć uczniom formy i zastosowanie potrzebnych czasów. Wskazówki najlepiej zapisać na tablicy.


W jaki sposób Wy powtarzacie materiał?

wtorek, 1 września 2015

Text attack strategies



W lipcu miałam okazję uczestniczyć w szkoleniu z zakresu metodologii CLIL (Content and Language Integrated Learning) organizowanym przez International Study Programmes. Jednym z ciekawszych zagadnień tam poruszanych były tzw. text attack strategies. Dr Diana Hicks opowiadała o metodzie CLIL w kontekście szkół brytyjskich, gdzie stosowana jest ona w celu integracji uczniów zagranicznych, którzy nie posługują się biegle językiem angielskim, w proces nauczania. "Text attack strategies" mają ułatwić takim uczniom przebrnięcie przez dłuższe teksty bez konieczności tłumaczenia każdego z wyrazów. Myślę, że takie sposoby "walki" z tekstem mogą być przydatne nie tylko podczas lekcji języków obcych w gimnazjum, czy liceum, ale świetnie sprawdzą się także na języku polskim. Oto kilka z nich:
1) Green/Orange/Red
Uczniowie podczas czytania na zielono podkreślają słowa, które znają; na pomarańczowo, których znaczenie odgadują z kontekstu; na czerwono, których nie rozumieją.
2) Facts vs. Explanation
Uczniowie dzielą zdania (numerując je, wpisując do tabelki, podkreślając innym kolorem) na fakty i wyjaśnienie.
3) Shared reading
Uczniowie pracują w grupach. Każdy z uczniów czyta jeden akapit, a później wymieniają się informacjami.
4) Circle/Triangle/Square
Na kończy każdego zdania uczeń powinien postawić symbol: koło - już o tym wiedziałem; kwadrat: nowa informacja.
5) Making notes
Uczniowie wykreślają najmniej ważne informacje, a z tych, które pozostały tworzą notatkę w tabelce. Dla ułatwienia mogą ponumerować zdania.
6) Graphic organizers
Uczniowie próbują zapisać tekst w postaci diagramu. Świetnym przykładem jest użycie diagramu Venna do przedstawienia zalet i wad i cech neutralnych.
7) Questions
Uczniowie do zdań (każdego lub wybranych przez nauczyciela) zapisują pytanie
8) Dictogloss
Fantastyczne ćwiczenie nie tylko na umiejętność czytania, ale także pisowni i słuchania. Uczniowie pracują w grupach,  każde z uczniów ma przed sobą tekst z innymi lukami do wypełnienia. Nauczyciel czyta tekst, a uczniowie wymieniają się informacjami.
9) Understanding graph
Uczniowie zaznaczają na wykresie poziom zrozumienia każdego z akapitów.
10) Put a text together.
Uczniowie pracują w grupach. Tekst dostają pocięty na fragmenty. Ich zadaniem jest oczywiście ułożyć go w całość.