O nauczaniu języka angielskiego :)


niedziela, 7 stycznia 2018

Have Fun with Present Continuous!

Witam w Nowy Roku! Od czego zaczęliście styczniowe zajęcia? Ja w klasie V kontynuuję rozpoczęty jeszcze przez przerwą świąteczną czas Present Continuous. Ponieważ kart pracy ze zdaniami do uzupełniania jest całe mnóstwo, dzisiaj zaproponuje Wam kilka zabaw, dzięki którym możecie utrwalać ten czas.

Na początek przypomnę Wam wpis, gdzie przedstawiałam pomysły na graficzny zapis reguł gramatycznych: "Gramatyka w obrazkach". A oto, co stworzyli moi uczniowie:





I obiecane gry:

1. The World Outside.

Ta zabawa pochodzi z książki "700 Classroom Activities" autorstwa Davida Seymore'a i Mari Popovej (którą bardzo polecam, jest kopalnią pomysłów). Najlepsze jest w niej to, że nie wymaga żadnych przygotowań. Możecie przeprowadzić ją w grupach, albo indywidualnie. Celem gry jest wypisanie jak największej liczby zdań opisujących to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu uczniów, tzn. w klasie, na korytarzu, za oknem. 

2. Wax Figures.

Spośród dzieci wybierana jest jedna osoba, która wychodzi z klasy. Pozostali uczniowie losują karty z czynnościami - im dziwniejsze tym lepiej:). Uczniowie wykonują czynności w rytm puszczanej muzyki; kiedy nauczyciel zatrzyma muzykę muszą "zamarznąć". Wtedy do klasy wpuszczacie wybraną wcześniej osobę, której zadaniem jest opisać, co roki każdy z uczniów. 

3. Find the Difference. 

Ta bardzo popularna gra świetnie nadaje się do ćwiczenia Present Continuous. Uczniowie pracują w parach opisując, co robią postaci na ich ilustracjach. Zadaniem jest odnalezienie wszystkich różnic między ilustracjami. Ilustracje z różnicami znajdziecie między innymi w "Beginners' Communication Games", Jill Hadfield oraz w "Junior English Timesaver. Speaking Activities".

4. Circle and Hearts.

Jedna z moich ulubionych gier - nie wymaga większych przygotowań, można ją stosować niemal do każdego zagadnienia, a wzbudza ogromne emocje. Opiera się na zasadach gry w kółko i krzyżyk, z tym, że plansza narysowana jest na tablicy, a zamiast kółek i krzyżyków rysujemy serca i koła. W przypadku Present Continuous w polach mogą znajdować się np. zdania do uzupełniania formą czasownika, zdania , które należy zamienić na przeczenia lub pytania, albo same czasowniki, do których należy dodać końcówkę -ing. Uczniów dzielimy na drużyny; w przypadku dobrej odpowiedzi pole zakreślane jest symbolem danej drużyny. 

5. Sentences from the Cup.

Do tej zabawy potrzebne są po 3 kubeczki dla każdej pary lub drużyny. W pierwszym z nich znajdują się osoby z odmienionym czasownikiem "to be", w drugim czasowniki z końcówką -ing, a w trzecim dokończenie zdań. Uczniowie losują karty po kolei z każdego kubeczka tak, aby  ułożyć zdanie. Im mniej sensowne, tym lepiej (oczywiście w sensie logicznym - gramatyka musi być ok:). Stosuję tę zabawę na początkowym etapie wprowadzania czasu, aby po prostu utrwalić jego formę. Dla utrudnienia czasowniki można pozostawić nieodmienione. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz