O nauczaniu języka angielskiego :)


niedziela, 17 września 2017

Wprowadzanie piosenek w klasach I-III

Dzisiaj post metodyczny. O zastosowaniu piosenek w nauczaniu języka obcego napisano już wiele, więc nie będę rozwodzić się nad ich rolą w procesie uczenia się. Skupię się raczej na metodyce ich wprowadzania. Przejdźmy zatem do sedna.

Etapy wprowadzania piosenek:

1. Słuchanie bierne.

Bardzo pomocne w nauce piosenek w klasach I-III jest słuchanie bierne. Oznacza to, że piosenka jest tłem zabawy lub innych zajęć, a dzieciaki "mimochodem" oswajają się z jej melodią i słowami. Kilka sprawdzonych sposobów słuchania biernego:
- piosenka puszczana przed zajęciami - często zanim zacznę zajęcia, podczas przerwy puszczam zaplanowaną piosenkę, uczniowie nawet nie zauważają kiedy "wpada im w ucho";
- "Gorące krzesła" - zabawa znana większości z Was (jeżeli nie wszystkim) - dzieciaki ustawiają krzesła w okręgu - jedno krzesło mniej niż dzieci- kiedy chodzą naokoło w tle leci piosenka, której chcemy nauczyć. Kiedy zatrzymacie muzykę uczniowie muszą jak najszybciej zająć miejsc. Kto nie zdąży - odpada z gry.
- "Posągi" - również bardzo popularna zabawa - podczas piosenki dzieci poruszają się po dywanie, kiedy zatrzymacie muzykę muszą zamienić się w posąg. To dziecko, które się poruszy odpada z gry.

2. Słuchanie aktywne.

Na tym etapie uczniowie powinni już skupić się na tekście piosenki. Jak to zrobić?
- "wychwytywanie" słów- nauczyciel prosi uczniów o wykonanie danej czynności, kiedy usłyszą jakieś słowo. Może to być klaskanie, wstanie z krzesła, skakanie - cokolwiek przyjdzie wam do głowy. Ważne, aby uczniowie usłyszeli dane słowa w piosence.
- układanie obrazków - zadaniem uczniów jest ułożenie obrazków w kolejności pojawiania się w piosence.
- podnoszenie obrazków - można również zilustrować treść piosenki na małych kartach, kiedy uczeń słyszy opis danego obrazka podnosi go do góry.
- układanie i podnoszenie wyrazów - w klasie II i III obrazki można zastąpić wyrazami.
- układanie tekstu w kolejności - w drugim semestrze klasy II i w klasie III uczniowie mogą też układać cały tekst piosenki ze słuchu.

3. Utrwalanie piosenki.

- wizualizacja treści - utrwalanie zawsze zaczynam od uczenia słów piosenki ze słuchu. Niezawodnym sposobem jest  pokazanie treści piosenki na tablicy przy pomocy "flashcards". Zwykle puszczam uczniom piosenkę we fragmentach tak, aby same wychwyciły jaka jest treść, a następnie układam na tablicy w kolejności pojawiania się w piosence odpowiednie obrazki.
- próby śpiewania - kiedy treść jest zaprezentowana możemy przystąpić do prób śpiewania; na początku śpiewam razem z dziećmi, późnej dzieciaki śpiewają same.
- śpiewanie z tekstem - w klasie II i III uczniowie utrwalają piosenkę korzystając z tekstu.
- wielokrotne powtarzanie - aby uczniowie dobrze nauczyli się tekstu piosenki trzeba ją wielokrotnie powtórzyć. Podczas zajęć, kiedy wprowadzam piosnkę zawsze staram się znaleźć sposób, aby powtórzyć ją jak najwięcej razy, co nie zawsze jest proste, bo dzieciaki szybko się nudzą.

           Jak rozwiązać ten problem:
           - śpiewanie z mikrofonem - polecam zakup zabawkowego mikrofonu. Z doświadczenia                      wiem, że każde dziecko chce z nim zaśpiewać, w związku z czym podczas jednych  zajęć                    piosenkę możecie powtórzyć kilkanaście razy;
          - zawody - dużą popularności cieszą się zawody w śpiewaniu, w szczególności z podziałem                 chłopcy kontra dziewczyny;
          - podział na grupy - każda z grup/par śpiewa inną część piosenki;

- przypominanie piosenki - dzieciaki w tym wieku szybko zapamiętują, ale równie szybko zapominają. Dlatego istotne jest, aby każda z piosenek była przypominana na kolejnych zajęciach. Oczywiście nie na każdych - od czasu do czasu:).

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki okazały się pomocne. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz