O nauczaniu języka angielskiego :)


środa, 26 sierpnia 2015

Nauka czytania w języku obcym

Nauka czytania w języku obcym różni się zasadniczo od nauki czytania w języku ojczystym. Ta pierwsza oparta jest głównie na modelu czytania globalnego, druga natomiast na modelu analityczno-syntetycznym. Cóż to oznacza? Ucząc się czytać po polsku dzieci najpierw poznają litery, następnie przechodzą do sylabizowania i łączenia sylab w wyrazy, na późniejszym etapie czytają całe wyrazy i zdania. Podczas nauki języka obcego jest to niemożliwe, bo, jak to mówią uczniowie- „to się inaczej pisze i czyta”. Na tym etapie nauka czytania w języku obcym polega na rozpoznawaniu przez dzieci ogólnego „kształtu” wyrazu, przez co nie czytają go poprzez identyfikację poszczególnych liter czy sylab, ale całościowo, globalnie. Oczywiście w pewnych sytuacjach te dwa sposoby czytania się zazębiają – jeżeli dziecko nie rozpoznaje słowa globalnie stara się je przeczytać literując, co w niektórych przypadkach kończy się sukcesem. Jednak znacznie bardziej efektywnym sposobem nauki czytania w języku obcym jest czytanie globalne. W związku z tym podczas zajęć powinniśmy zapewnić dzieciom jak najwięcej okazji do „opatrzenia” się ze słownictwem, które aktualnie przerabiamy. Oto kilka sposobów, które stosuję podczas zajęć:

 
  1. Dopasowywanie wyrazów do kart obrazkowych
  2. Bingo – dzieci dostają karty z wyrazami zamiast obrazków
  3. Memory- dopasowywanie obrazków do kart wyrazowych
  4. Domino z obrazkami i wyrazami
  5. Zakreślanie wyrazu – słówka zapisane są na tablicy, pokazuję uczniowi obrazek, a jego zadaniem jest zakreślenie właściwego wyrazu na tablicy
  6. Szukanie właściwego obrazka – jeżeli każde z dzieci posiada komplet kart obrazkowych z danego działu, piszę na tablicy jedno słowo, ich zadaniem jest odszukanie właściwego obrazka
  7. Powolne odkrywanie karty wyrazowej – zadaniem dzieci jest oczywiście jak najszybsze odgadnięcie, o jaki wyraz chodzi
  8. Vanishing cloze – świetna zabawa, którą możemy stosować w drugiej i trzeciej klasie; na tablicy zapisuję fragment krótkiego tekstu: historyjki lub dialogu, najpierw ja czytam tekst, następnie dzieci przy mojej pomocy chóralnie czytają tekst po raz kolejny, następnie zasłaniam jeden wyraz, a zadaniem dzieci jest przeczytanie tekstu wraz z zasłoniętym wyrazem, tekst można czytać do momentu, aż zostanie zasłonięty prawie cały; zabawa nie tylko ćwiczy czytanie, ale pomaga w zapamiętywaniu np. tekstów piosenek.
  9. Losowanie pytań – na początku lekcji zadaje dzieciom serię pytań, pod koniec klasy pierwszej lub na początku drugiej pytania zapisuję na paskach papieru, które dzieci losują
  10. Historyjki – aby urozmaicić uczniom czytanie historyjek dzielę dzieci na grupy, każda grupa dostaje skserowaną i pociętą na kawałki historyjkę, jeżeli jest to możliwe dialogi są oddzielone od obrazków, zadaniem każdej grupy jest ułożenie historyjki w odpowiedniej kolejności i dopasowanie dialogów; ćwiczenie to przeprowadzam oczywiście po zapoznaniu dzieci z historyjką.

Jestem bardzo ciekawa sposobów, które Wy stosujecie. Zapraszam do komentowania :)


piątek, 21 sierpnia 2015

Flashcard games - Part 2

Zgodnie z obietnicą uzupełniam listę zabaw o kolejne 10.

1. Hot and Cold 

Nieco zmodyfikowana wersja popularnej zabawy "Zimno, ciepło". Jedno z dzieci wychodzi z sali, w tym czasie chowamy jeden obrazek. po powrocie dziecka cała grupa próbuje naprowadzić go na miejsce, w którym znajduje się obrazek - im bliżej obrazka dziecko się znajduje, tym głośniej wypowiadamy słowo, które obrazek prezentuje; jeżeli się oddala ściszamy głos. Polecam tę zabawę, kiedy dzieci poznają nowe słówka - daje możliwość wielokrotnego powtórzenia danego wyrazu.

2. Clap Hands

Nauczyciel pokazuje obrazki jednocześnie wypowiadając słowa. Jeżeli to co mówi zgadza się z obrazkiem - dzieci muszą klasnąć.

3. Happy and Sad Faces

Zabawa nieco podobna do poprzedniej. Tym razem każde z dzieci dostaje narysowaną na kartce smutną i wesołą buźkę. Jeżeli nauczyciel prawidłowo nazywa obrazek, dzieci unoszą buźkę uśmiechniętą; w innym przypadku - buźkę smutną.

4. Numbers

Nauczyciel przyczepia do tablicy kilka obrazków i podpisuje każdy numerem. Dzieci nazywają każdy obrazek. Następnie obracamy obrazki i pytamy się dzieci, co znajduje się pod kolejnymi numerami.

5. Circle and Hearts

To z kolei zmieniona wersja gry "Kółko i krzyżyk". Do tablicy przyczepiamy dziewięć obrazków "face down", w taki sposób, aby tworzyły kwadrat. Dzieci dzielimy na dwie drużyny "Hearts" i "Circles". Każda drużyna wybiera po jednym obrazku. Jeżeli poda jego prawidłową nazwę ta karta zostaje obrysowana kształtem serca bądź koła. Celem gry jest oczywiście odgadnięcie trzech obrazków w rzędzie.

6. Talking Line 

Dzieci stoją w dwóch rzędach na przeciwko siebie. Każde z dzieci dostaje po trzy lub cztery obrazki. Dzieci stojące w parze na przeciwko siebie "odpytują się"  wzajemnie pokazując sobie flashcards. Kiedy nauczyciel klaśnie, dzieci w jednym z rzędów przesuwają się o jedno miejsce. Gra kończy się w momencie, kiedy każdy wróci na swoje miejsce.

7. Pass the box

Dzieci podają sobie pudełko z obrazkami w rytm muzyki. Kiedy nauczyciel zatrzyma muzykę, dziecko, które w danym momencie trzyma pudełko losuje jedną kartę i ją nazywa.

8. Bingo

Zapewne większość z was zna tę zabawę. Być może nigdy nie graliście w nią z użyciem flashcards. Serdecznie polecam :)

9. I spy with my little eye...

Dzieci siedzą na dywanie. Karty rozłożone są na środku. Nauczyciel kończy zdanie "I spy with my little eye ..." opisem jednej z kart lub podaje literkę, na którą zaczyna się dane słowo.

10. Socks hanger

Na koniec zabawa, do której zainspirował mnie odcinek "Perfekcyjnej Pani Domu" :) Flashcardy przypinamy do wieszaka na skarpetki i prosimy dzieci o podanie jednego z obrazków. Taki wieszak możemy zakupić za jakieś 20 zł. Kwota niezbyt duża, a zabawy całe mnóstwo.




środa, 19 sierpnia 2015

Flashcard games


Post o zabawach z kartami obrazkowymi pojawił się prawdopodobnie na większości blogów prowadzonych przez nauczycieli języków obcych. Mam jednak nadzieję, że uda Wam się tu znaleźć coś nowego. Dla mnie, z kolei, będzie to świetna okazja do uporządkowania tego typu zabawa przed nowym rokiem szkolnym. Zatem do dzieła.

1. Losowanie

Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na użycie kart obrazkowych. W szybki i prosty sposób pozwala powtórzyć i utrwalić słownictwo w młodszych klasach. W ramach urozmaicenia staram się znajdować nowe sposoby losowania.

a) Kręcenie butelką
b) Dmuchanie piórka
c) Rzucanie gumką do mazania
d) Losowanie odwróconych obrazków
e) Łowienie.
f) Przyczepienie do odwróconych obrazków karteczek z cyframi, a następnie rzucanie kostką.
g) Losowanie z woreczka, koperty.

2. What's missing?

Tę zabawę można wykonać w grupie lub indywidualnie. W grupie: kiedy wszystkie dzieci zamykają oczy nauczyciel zabiera jeden obrazek, zadaniem dzieci jest jak najszybciej zgadnąć który. Indywidualnie: jedno z dzieci wychodzi z sali, nauczyciel zabiera obrazek, dziecko po powrocie musi zgadnąć który.

3. Powolne odkrywanie obrazka.

Tutaj również można wprowadzić modyfikacje: flashcard można przykryć w całości i powoli odkrywać lub przykryć kartką papieru z wyciętymi otworami.

4. Szybkie odkrywanie.

Nauczyciel pokazuje obrazek, a następnie bardzo szybko go zakrywa. Świetna zabawa rozwijająca spostrzegawczość. 

5. Most.

Do tej zabawy przyda się kawałek niebieskiej bibuły lub niebieski worek na śmieci, które będą imitować rzekę. Na bibule/worku rozkładamy „most” z obrazków. Aby przejść przez most dziecko musi nazwać wszystkie karty. Jeżeli uczeń nie pamięta słowa wraca na koniec kolejki. Zabawa idealna do utrwalenia słownictwa.

6. Snap it.

Świetnie sprawdza się przy podziale dzieci na grupy. Na środku dywanu rozłożone są obrazki. Dzieci z każdej drużyny siedzą jedno za drugim. Drużyny siadają naprzeciwko siebie. Nauczyciel wypowiada słowa, zadaniem dzieci jest jak najszybsze dotknięcie właściwego obrazka.

7. Kategorie.

Jeżeli chcemy powtórzyć dużą partię słownictwa możemy poprosić dzieci, aby podzieliły je w kategorie. Oczywiście zanim uczeń umieści obrazek we właściwej kategorii musi go nazwać w języku anielskim.

8. Król/królowa.

Tutaj potrzebna nam będzie korona. Dzieci siedzą w kole. Na środku koła umieszczamy krzesło, na którym będzie siedzieć nasz król lub królowa. Jego/jej zadaniem będzie zaprezentowanie grupie obrazka i zapytanie „What's this?”. Dziecko, które odpowie dobrze lub najszybciej zostaje kolejnym królem/królową. Tutaj proponuję, aby nauczyciel tak modyfikował zabawę, aby każde z dzieci mogło usiąść na środku.

9. One, two, three.. What is it?

Dzieci ustawiają się w rzędzie plecami do nauczyciela. Na hasło„One, two, three.. What is it?” jak najszybciej odwracają się i nazywają pokazywany przez nauczyciela obrazek.

10. Let's memorize.

Nauczyciel w dość szybkim tempie pokazuje dzieciom kilka obrazków. Dzieciaki muszą je powtórzyć w takiej samej kolejności.

12. Lets' find.

Nauczyciel rozkłada obrazki w różnych częściach sali. Następnie prosi każdego z uczniów o przyniesienie jednego z obrazków, np. Bring me a car, please.

13. Luneta.

Jeżeli obrazki mamy wydrukowane na papierze możemy zwijać je w rulonik. Dziecko patrząc przez niego jak przez lunetę musi zgadnąć, co się na nim znajduje i nazwać oczywiście.

14. Stand up.

Każde z dzieci dostaje po jednej lub kilku kartach. Nauczyciel wymienia słowa. Jeżeli dziecko ma obrazek ilustrujący to słowo musi wstać.

15. Who's next?

Tę zabawę można przeprowadzić przy ławkach lub na dywanie. Dzieci stoją. Nauczyciel rozpoczyna od pierwszej pary uczniów. Pokazuje im obrazek. Dziecko, które odpowie jako pierwsze podchodzi do kolejnego ucznia. Wygrywa ten, kto odpowie dobrze w ostatniej parze.

Na razie tyle. Jeżeli przypomni mi się coś jeszcze uzupełnię listę, a w następnym poście opowiem o zabawach z kartami obrazkowymi, które przydadzą się do nauki czytania w jęyku angielskim.

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

"Buzz", czyli jak bezboleśnie powtórzyć słownictwo :)

Na dobry (mam nadzieję) początek chciałabym się z Wami podzielić świetną zabawą, dzięki której w prosty sposób powtórzycie słownictwo. Wywołuje duuuuże emocje zarówno wśród maluchów jak i starszych uczniów, co, jak wiemy, fantastycznie wspomaga procesy myślowe. Gra nosi nazwę "Buzz". Aby ją przeprowadzić potrzebne są: dowolny pojemnik lub worek, karteczki papieru, na których wypisujecie słownictwo, dodatkowo trzy kartki z napisem "Buzz". Ja podczas zajęć wykorzystuje takie oto pudełko:


Dzieciaki siadają w kółku i po kolei losują słówka do przetłumaczenia (z polskiego na angielski lub z angielskiego na polski). Jeżeli tłumaczenie jest prawidłowe uczeń zabiera kartkę, jeżeli nie -  ląduje ona w pojemniku/worku. Wygrywa uczeń, który uzbiera najwięcej słówek. Jest tu oczywiście pewien haczyk. Jeżeli dziecko natrafi na słowo "Buzz" wszystkie uzbierane karteczki wracają do nauczyciela. W oryginalnej wersji zabawy powinny trafić do pojemnika/worka, ale z doświadczenia wiem, że wtedy zabawa ciągnie się w nieskończoność.

Mam nadzieję, że "Buzz" przyda się Wam na wrześniowych lekcjach powtórzeniowych. Miłego losowania :)