O nauczaniu języka angielskiego :)


niedziela, 8 kwietnia 2018

Nauka pisania w klasach I-III

Na prośbę jednej z czytelniczek bloga dzisiaj kolejny post metodyczny, tym razem dotyczący nauki pisania. Nie jest to zadanie najprostsze, ponieważ z reguły dzieci nie przepadają za pisaniem. Dlatego trzeba znaleźć takie rozwiązania, które pozwolą tę czynność "przemycić" w zabawie.

W tym poście podzielę się z Wami nie tylko zabawami, które sama wykorzystuję, ale także kilkoma wskazówkami metodycznymi. 



WSKAZÓWKI

1. Kiedy i jak rozpocząć naukę pisania?

Ja rozpoczynam ją w drugim semestrze klasy pierwszej, kiedy dzieci poznały już większość liter. Nauka pisania jest nierozerwalnie związana z nauką czytania i to od niej właśnie zaczynam. To znaczy najpierw stosuję karty wyrazowe i ćwiczenia mające na celu "opatrzenie" dzieci z danymi wyrazami, a dopiero później zabieram się za pisanie. 

2. Etapy wprowadzania słownictwa.

a) Wprowadzenie wymowy i znaczenia (w klasie I zwykle poświęcam na to całe zajęcia; w starszych klasach wymowę, znaczenie i pisownię wprowadzam na jednej godzinie).
b) Nauka czytania - zastosowanie kart wyrazowych i ćwiczeń mających na celu "opatrzenie" się z danymi słowami.
c) Pisanie po śladzie (ten etap stosuję w klasie I; w starszych klasach dzieci zazwyczaj potrafią już pisać samodzielnie). 
d) Przepisywanie wyrazów. 
e) Pisanie ze słuchu, podpisywanie samodzielne. 

3. Czy pisanie wymowy słów przy użyciu normalnego alfabetu jest dobrym pomysłem?

Nie, nie i jeszcze raz nie. Na widok słowniczków z podpisami typu "szop" i "cziken" dostaje drgawek. Po pierwsze, w ten sposób robimy dzieciom wielki bałagan w nauce pisowni. Powinniśmy przyzwyczaić uczniów tylko do angielskiej wersji pisowni. Z doświadczenia wiem, że jeśli robimy to odpowiednio długo i na rozmaite sposoby prędzej, czy później większość uczniów pisowni się nauczy. Po drugie, w kolejnych latach nauki uczniowie, na podstawie swojej dotychczasowej wiedzy, będą w stanie wypowiedzieć prawidłowo wiele słów, które widzą po raz pierwszy. 

ĆWICZENIA/ZABAWY

W tej części zaprezentuję Wam 4 główne rodzaje zadań, które wykorzystuję do nauki pisania.

1. Folie.

Pisanie na foliach - ćwiczymy nazwy zwierząt.

O foliach pisałam już  wielokrotnie. Kto jeszcze nie czytał odsyłam tutaj. Folie są moim wielkim sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o pisanie - dzieciaki uwielbiają na nich pisać, a jeszcze bardziej mazać to, co napisały:). Oto jak możecie wykorzystać je do nauki pisania:
- pisanie po śladzie - wystarczy przygotować karty pracy z wybranymi słówkami. Do tego celu polecam Generator Kart Pracy, do rządowego elementarza. Dzięki niemu stworzycie handout z liniaturą i pismem kaligraficznym, którego uczą  się dzieciaki w I-III.
- przepisywanie wyrazów - możecie wykorzystać te same karty pracy, ale tym razem zadaniem dzieci będzie przepisanie wyrazów. 
- pisanie samodzielne - pokazujecie dzieciom obrazek, a ich zadaniem jest napisanie jego nazwy; następnie piszecie prawidłowy wyraz na tablicy, aby same mogły sprawdzić swoją pisownię.
- pisanie ze słuchu- w klasie III dyktuje dzieciom do napisania już całe zdania.

2. Własne materiały edukacyjne.

Gra dydaktyczna - pytania w czasie Present Continuous
Im dzieci więcej robią same, tym lepiej. Nie zawsze to Wy musicie przygotowywać dla nich karty pracy i ćwiczenia, niech zrobią je same. Będą miały większą satysfakcję z ich wykonania, a przy okazji poćwiczą pisanie. Mogą przygotować np.:

- karty do gry w memo - z obrazkami i wyrazami
- karty bingo - same wpisują wyrazy na planszy
- gry dydaktyczne
- ankiety - pisałam o nich tutaj
- domino - również z obrazkami i wyrazami
- plakaty - świetnym przykładem jest plakat, który posłuży do ćwiczenia pogody, miesięcy, dni tygodnia i pór roku - dzieci przygotowują wszystkie karty z tym słownictwem, na brystolu przyklejacie koperty ze słownictwem i otwory na karty - każdego dnia dzieci muszą zmieniać pogodę i dzień tygodnia.

3. Projekty.

Na koniec każdego rozdziału moi uczniowie przygotowują projekt podsumowujący słownictwo i gramatykę. Przykłady projektów z danych działów:

- czynności codzienne - komiks opowiadający jeden dzień z życia, uczniowie wykonuję rysunki i podpisy;
- wygląd - album z rysunkami i opisem członków rodziny, kolegów, koleżanek;
- miasto - mapa własnego miasta wraz z opisem
- części ciała - wymyślony potwór z opisem
- meble - rysunek własnego pokoju również z opisem

4. Ćwiczenia.

Nie zapominajmy również o ćwiczeniach. Jeżeli wybierzecie dobry podręcznik w dołączonych do niego ćwiczeniach i kartach pracy znajdziecie całe mnóstwo ćwiczeń na pisanie. Ja stosuję je regularnie w końcowej części zajęć - tak około 10-15 min. 

Mam nadzieję, że post jest pomocny, a jeżeli macie jeszcze jakieś pytania piszcie w komentarzach.  







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz