O nauczaniu języka angielskiego :)


niedziela, 18 marca 2018

Nauka czytania w I-III- genialna strona!

O nauce czytania w języku obcym w klasach I-III pisałam już tutaj. Dzisiaj chciałam się z Wami podzielić rewelacyjną stroną, którą można wykorzystać właśnie do nauki czytania: Sight Words. Strona, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy tzw. sight words, czyli rozpoznawania słów w całości, a innymi słowy czytania globalnego, który to temat poruszyłam we wspomnianym wpisie. "Sight words" to dokładnie to, co robimy na lekcjach angielskiego w I-III - prezentujemy jeden wyraz w kilku kontekstach i na tyle często, aby dziecko nauczyło rozpoznawać się go w całości, a nie literka po literce.

Strona jest bardzo w tym względzie pomocna z kilku powodów:

1. Teaching Strategy

Po pierwsze, prezentuje etapy, dzięki którym nauczymy dzieci nie tylko czytania globalnego, ale także pisania, począwszy od czytania całego wyrazu, poprzez literowanie, aż do pisania w powietrzu.



2. Games

Po drugie, możecie znaleźć pomysły na  świetne gry z wykorzystaniem kart wyrazowych. Część z nich dobrze już znamy, jak np. Memory, Sight Words Fly Swat, czy Domino. Jednak jest tu kilka gier, które z pewnością Wam się spodobają:

a) Snakes and Ladders

Gra jest powszechnie znana, ale na stronie istnieje możliwość wydrukowania jej z własnym zestawem słów. Własną grę możecie stworzyć tutaj.


b) Parking Lot

O tej grze nie słyszałam wcześniej, a jest świetnym pomysłem na urozmaicenie czytania. Pomysł jest banalny: przy pomocy taśmy klejącej tworzycie miejsca parkingowe, w których umieszczacie karty wyrazowe. Jeżeli uczeń dobrze odczyta słowo, może zaparkować samochód. Plansze możecie stworzyć na kartonie - na dłużej starczy:).


c) Go Fish

To wersja popularnej gry w karty "Piotruś". Zaletą strony jest możliwość wydrukowania własnego zestawu kart z symbolami rybek:). 

Karty można stworzyć tutaj.


To chyba moja ulubiona propozycja. Piękna, bajkowa plansza do gry do wydrukowania tutaj. Możecie (tak jak we wszystkich propozycjach gier) skorzystać z gotowego zestawu kart, albo wydrukować własny. Na kartach znajdują się czerwone, zielone, niebieskie, żółte, różowe i turkusowe kropki. Zasady gry są następujące: jeżeli na karcie znajduje się jedna kropka, pionek przesuwany na najbliższe pole w kolorze kropki znajdującej się na karcie; jeżeli są to dwie kropki przesuwamy pionek na kolejne pole w tym kolorze. 



W tej grze celem jest uzbieranie dokładnie 13 punktów - ćwiczymy nie tylko czytanie, ale też dodawanie. Każda karta wyrazowa ma przypisaną liczbę punktów. Punkty przyznawane są za prawidłowe przeczytanie wyrazu i zaznaczane na planszy z punktami


3. Wielką zaletą strony są także dokładne instrukcje i filmiki prezentujące każdą z gier/aktywności. Znajdziecie także wiele informacji teoretycznych, kart wyrazowych do wydrukowania, czy chociażby zestaw nagrań, do ćwiczenia słuchu fonematycznego, które świetnie nadają się do ćwiczenia słownictwa. 

Serdecznie polecam i biegnę drukować plansze do Snakes nad Ladders i Book Land. :)





niedziela, 11 marca 2018

London by Tube - zabytki Londynu.



W klasach I-III korzystam z podręcznika "New English Adventure". W klasie III przy okazji tematu dotyczącego miasta jest lekcja o Londynie.  Postanowiłam ją nieco urozmaicić i zaprezentować dzieciakom Londyn z perspektywy przejażdżki metrem.  No to zaczynamy.

1. Wejście do metra.

Zajęcia te powinny być przeprowadzone w klasie z rzutnikiem. Krzesła ustawione są parami w dwóch rzędach. Dzieciaki wpuszczane są do klasy przez nauczyciela po otrzymaniu Oyster Cards - kart używanych w londyńskich publicznych środkach transportu. Pomysł z kartami jest banalny, ale wierzcie mi wspaniale buduje napięcie. Wypróbowałam go podczas Halloween wykorzystując bilety z duszkami zakupione w Tigerze. 

Znalezione obrazy dla zapytania oyster card

Karty Oyster do pobrania tutaj

2. Zabytki.

Dzieciaki siadają na krzesełkach i zaczynają podróż metrem. Na tablicy wyświetlam prezentację ze stacjami metra, zabytkami i ich opisem. 



Do slajdów z nazwami stacji dołączony jest plik dźwiękowy z odgłosem metra. Proponuję jeszcze gasić i zapalać światło w sali w ramach większego wrażenia:). W momencie pojawienia się opisu zabytku prosicie jedno z dzieci o przeczytanie. 

Prezentacja do pobrania tutaj.

Plik z odgłosami metra do pobrania tutaj.

3.  Zabytki na rzepy.

Po skończonej prezentacji uczniowie wykonują ćwiczenie w "New English Adventure 3", a następnie utrwalają nazwy zabytków korzystając z kart na rzepy, które przygotowałam jakiś czas temu. 



Świetne do utrwalania zabytków Londynu są także karty London Snap firmy Usbourne. 


Karty dostępne są np. tutaj.

4. Mapa.

Na kolejncyh zajęciach możecie dodatkowo utrwalić nazwy zabytków poprzez szukanie ich na mapie, którą drukujemy ze strony Transport for London. 

Mapa dostępna tutaj.


Mam nadzieję, że zarowno dzieciakom jak i Wam ta lekcjia przypadnie do gustu:). Miłej przejażdżki metrem.

Źródła wykorzystane w prezentacji:

Dźwięk metra:
  
Zdjęcia: