O nauczaniu języka angielskiego :)


niedziela, 26 listopada 2017

ANY, SOME - karta pracy

Kontynuując tematykę z poprzedniego tygodnia przygotowałam dla Was wariację na temat ostatniej opisanej przeze mnie gry "Find the Room". Tym razem dzieciaki mają do znalezienia produkty spożywcze. W lodówce zapisane są te produkty, które mają; po drugiej stronie te, których szukają. Przed zadaniem pytania muszą wybrać osobę, której chcą je zadać.

Przy okazji tego ćwiczenia można przećwiczyć różne struktury:

a) Is there any water in your fridge?
b) Have you got any water in your fridge?
c) Did you buy any water?
d) Could you pass me some water, please?

 Kto pierwszy uzupełni swoją lodówkę, ten wygrywa. Grę można przedłużyć o kreatywne ćwiczenie. Dzieciaki muszą z wszystkich swoich produktów wymyślić potrawę i ułożyć do niej przepis.



Karta do pobrania tutaj.

niedziela, 19 listopada 2017

ANY, SOME, A, AN - kreatywnie.

Dzisiaj kilka pomysłów na utrwalenie użycia "a", "an, "any" i "some" w nieco inny sposób, niż przez wypełnianie ćwiczeń (choć uważam, że te też są potrzebne:).

1. Travel Game.

O tej grze pisałam już wcześniej tutaj. Świetnie nadaje się jako warm-up activity.
Przypomnę zasady - do każdego punktu zadajecie po jednym pytaniu - w tym przypadku będą to zdania do wybrania. Określacie stronę do każdego zdania. Np. I have got some apples. (you go right), I have got any apples. (you go left). Na koniec gry podajecie uczniom nazwę miasta, do którego powinni dojść.

Do powtórki "a", "an", "any", "some" proponuję następujące zdania:
1. Can you pass me a apple? (right) 
    Can you pass me an apple? (left)

2. Are there any books? (right)
    Are there some books? (left)

3. There aren't some pencils on the table. (right)
    There aren't any pencils on the table. (left)

4. Is there a dog in the garden? (right)
    Is there any dog in the garden? (left)

W tym przypadku dzieciaki powinny dotrzeć do "Cairo". 

2. Kahoot. 

Jeżeli jeszcze nie korzystaliście z tej aplikacji gorąco polecam. O jej działaniu piszę tutaj. Możecie tam znaleźć całe mnóstwo gotowych quizów o dowolnej tematyce gramatycznej, a dzieciaki będą zachwycone. 

3. Circle drawing.

Dzieciaki siadają w kole z kartkami papieru odwrócone plecami do środka koła. Jedno z nich siada w środku z obrazkiem, który będzie opisywało używając oczywiście struktur z "a", "an", "any" i "some". Zadaniem uczniów jest narysowanie tego co słyszą. Świetnie sprawdzają się tutaj zdjęcia/rysunki pokojów lub lodówki. Najlepszą częścią gry jest porównywanie rysunków. Dodatkowo można poprosić dzieci o opisanie tego, co narysowały. 

4. Find the difference. 

Uczniowie pracują w parach. Dostają ilustracje różniące się kilkoma szczegółami. ich zadaniem jest odnalezienie tych szczegółów poprzez zadawanie pytań, np. :Is there a book on the table? Are there any flowers?

5. Find the room.

Każde z dzieci dostaje listę przedmiotów, które posiada w pokoju. Wszystkie przedmioty umieszczone są także na pojedynczych karteczkach, Uczniowie losują po jednej karteczce, wybierają jedną osobę z grupy i zadają jej pytanie, np. Are there any books in your room? Jeżeli wybrana osoba odpowie twierdząco, osoba pytająca dostaje punkt. Wygrywa osoba, które zdobędzie jak najwięcej punktów. 






niedziela, 5 listopada 2017

SONGS - Listening Activities

W tym roku w klasach IV-VI prowadzę kółko piosenki angielskiej - stąd temat dzisiejszego wpisu, czyli ćwiczenia, które możemy przeprowadzić przy wykorzystać piosenek.

1. Stand up.

To zadanie proponuję na początek pracy z piosenką. Uczniowie muszą wstać słysząc podane słowo lub frazę. Oczywiście "wstawanie"  można wymienić na inną czynność, albo wprowadzić kilka czynności wykonywanych przy kolejnych słowach.

2. Fly swatter.

Moje ukochane packi:), które wykorzystuję w każdej grupie wiekowej. W przypadku piosenek słowa występujące w piosence można wypisać na szarym papierze. Po jednym z nich przydzielić każdej grupie uczniów i wyposażyć ich w packi. Kto pierwszy pacnie słyszane w piosence słowo dostaje punkt. Ewentualnie można wypisać słowa na tablicy, ale wtedy w zabawie może wziąć udział mniejsza liczba uczniów.

3. Fill in the gaps.

Prawdopodobnie najpopularniejsze ćwiczenie związane z piosenkami, czyli uzupełnianie luk w tekście. Ćwiczenie można urozmaicić przez pracę w parach - uczniowie mają do uzupełnienia inne luki. Po wysłuchaniu piosenki mogą sobie nawzajem sprawdzić wykonanie zadania.

4. Extra word.

W tekście piosenki umieszczone są dodatkowe słowa, które uczniowie podczas słuchania muszą wykreślić

5. Right order.

Układanie tekstu piosenki w kolejności. W tym ćwiczeniu możemy stopniować trudność - od układania poszczególnych zwrotek, wersów, aż do pojedynczych słów.

6. Choose the word.

Tutaj zamiast luk pojawiają się dwa/trzy słowa do wyboru. Uczniowie muszą zakreślić właściwe.

7. Were you right?

Uczniowie uzupełniają tekst piosenki przed jej wysłuchaniem - mogą to zrobić samodzielnie lub korzystając z listy słów do wyboru. Podczas słuchania piosenki sprawdzają, czy dobrze ją uzupełnili.

8. Number the words/phrases.

Uczniowie mają przed sobą jedynie słowa lub wyrażenia z piosenki. Ich zadaniem jest ponumerować je w kolejności, w której pojawiają się w piosence.

9. Half sentences.

W tym zadaniu należy połączyć dwie części zdania.

10. Lyrics Training.




Na koniec proponuję Wam stronę, którą wielu z Was już pewnie zna - Lyrics Training. Zadaniem uczniów jest jak najszybsze uzupełnianie brakujących w piosence wyrazów. Można z niej korzystać nie zakładając konta. Jakkolwiek jego posiadanie ma pewne zalety. Ze strony ucznia - może porównywać swój wynik z innymi graczami. Ze strony nauczyciela - może drukować teksty piosenek, jak również wybierać słowa, które mają zostać uzupełnione. Lyrics Training daje również możliwość wyboru poziomu - od Beginners do Expert. Piosenki występują także w wersji karaoke, więc stronę można wykorzystać po prostu do śpiewania.

Miłego śpiewania! :)