O nauczaniu języka angielskiego :)


niedziela, 17 września 2017

Wprowadzanie piosenek w klasach I-III

Dzisiaj post metodyczny. O zastosowaniu piosenek w nauczaniu języka obcego napisano już wiele, więc nie będę rozwodzić się nad ich rolą w procesie uczenia się. Skupię się raczej na metodyce ich wprowadzania. Przejdźmy zatem do sedna.

Etapy wprowadzania piosenek:

1. Słuchanie bierne.

Bardzo pomocne w nauce piosenek w klasach I-III jest słuchanie bierne. Oznacza to, że piosenka jest tłem zabawy lub innych zajęć, a dzieciaki "mimochodem" oswajają się z jej melodią i słowami. Kilka sprawdzonych sposobów słuchania biernego:
- piosenka puszczana przed zajęciami - często zanim zacznę zajęcia, podczas przerwy puszczam zaplanowaną piosenkę, uczniowie nawet nie zauważają kiedy "wpada im w ucho";
- "Gorące krzesła" - zabawa znana większości z Was (jeżeli nie wszystkim) - dzieciaki ustawiają krzesła w okręgu - jedno krzesło mniej niż dzieci- kiedy chodzą naokoło w tle leci piosenka, której chcemy nauczyć. Kiedy zatrzymacie muzykę uczniowie muszą jak najszybciej zająć miejsc. Kto nie zdąży - odpada z gry.
- "Posągi" - również bardzo popularna zabawa - podczas piosenki dzieci poruszają się po dywanie, kiedy zatrzymacie muzykę muszą zamienić się w posąg. To dziecko, które się poruszy odpada z gry.

2. Słuchanie aktywne.

Na tym etapie uczniowie powinni już skupić się na tekście piosenki. Jak to zrobić?
- "wychwytywanie" słów- nauczyciel prosi uczniów o wykonanie danej czynności, kiedy usłyszą jakieś słowo. Może to być klaskanie, wstanie z krzesła, skakanie - cokolwiek przyjdzie wam do głowy. Ważne, aby uczniowie usłyszeli dane słowa w piosence.
- układanie obrazków - zadaniem uczniów jest ułożenie obrazków w kolejności pojawiania się w piosence.
- podnoszenie obrazków - można również zilustrować treść piosenki na małych kartach, kiedy uczeń słyszy opis danego obrazka podnosi go do góry.
- układanie i podnoszenie wyrazów - w klasie II i III obrazki można zastąpić wyrazami.
- układanie tekstu w kolejności - w drugim semestrze klasy II i w klasie III uczniowie mogą też układać cały tekst piosenki ze słuchu.

3. Utrwalanie piosenki.

- wizualizacja treści - utrwalanie zawsze zaczynam od uczenia słów piosenki ze słuchu. Niezawodnym sposobem jest  pokazanie treści piosenki na tablicy przy pomocy "flashcards". Zwykle puszczam uczniom piosenkę we fragmentach tak, aby same wychwyciły jaka jest treść, a następnie układam na tablicy w kolejności pojawiania się w piosence odpowiednie obrazki.
- próby śpiewania - kiedy treść jest zaprezentowana możemy przystąpić do prób śpiewania; na początku śpiewam razem z dziećmi, późnej dzieciaki śpiewają same.
- śpiewanie z tekstem - w klasie II i III uczniowie utrwalają piosenkę korzystając z tekstu.
- wielokrotne powtarzanie - aby uczniowie dobrze nauczyli się tekstu piosenki trzeba ją wielokrotnie powtórzyć. Podczas zajęć, kiedy wprowadzam piosnkę zawsze staram się znaleźć sposób, aby powtórzyć ją jak najwięcej razy, co nie zawsze jest proste, bo dzieciaki szybko się nudzą.

           Jak rozwiązać ten problem:
           - śpiewanie z mikrofonem - polecam zakup zabawkowego mikrofonu. Z doświadczenia                      wiem, że każde dziecko chce z nim zaśpiewać, w związku z czym podczas jednych  zajęć                    piosenkę możecie powtórzyć kilkanaście razy;
          - zawody - dużą popularności cieszą się zawody w śpiewaniu, w szczególności z podziałem                 chłopcy kontra dziewczyny;
          - podział na grupy - każda z grup/par śpiewa inną część piosenki;

- przypominanie piosenki - dzieciaki w tym wieku szybko zapamiętują, ale równie szybko zapominają. Dlatego istotne jest, aby każda z piosenek była przypominana na kolejnych zajęciach. Oczywiście nie na każdych - od czasu do czasu:).

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki okazały się pomocne. :)

niedziela, 10 września 2017

Revision - Stacje Part 2

Dzisiaj mam dla Was kolejną porcję zadań do powtórki w formie stacji. Przypomnę tylko, że dzieci pracują w parach,  ewentualnie w grupach trzyosobowych.

1. Activities
Jedno z dzieci losuje kartę z ilustracją czynności, którą ma za zadanie pokazać. Uczeń nr 2 zgaduje oczywiści o jaką czynność chodzi.

2. Food.
Tutaj proponuję popularną zabawę "What's missing?" - jedno z dzieci zamyka oczy, w tym czasie drugie zabiera jedną z kart obrazkowych leżących na stoliku i zadaje pytanie "What's missing?".  

3. Furniture.
Na okazję tej stacji przygotowałam karty z poleceniami.

Polecenia dotyczą oczywiście kart obrazkowych i są do pobrania tutaj.

4. Family.

Na stoliku rozłożone są kary obrazkowe. Uczeń opisuje jedną z osób na kartach. Uczeń nr 2 zgaduje, o którą osobę chodzi,

5. Rooms in the house.

Tutaj przydadzą się nam popularne "Stickeez" - smerfy, zwierzaki, co tam macie pod ręką. Na stoli porozkładane są kart obrazkowe z pomieszczeniami, albo rysunek domu.  Jeden z uczniów wskazuje drugiemu, gdzie ma umieścić danego "Stickeez", np. in the bathroom.

Miłego tygodnia:).

czwartek, 7 września 2017

Name tags - pierwsza lekcja w klasie I

Jutro rozpoczynam przygodę z angielskim z klasą I. Na tę okazję przygotowałam "name tags", do zrobienia których zainspirowała mnie "Popcorn game" z kanału Maple Leaf Learning:


Jak  widać filmiku "name tags" nie tylko pomagają poznać imiona dzieci, ale służą do świetnej zabawy, a przy okazji ćwiczenia liczebników. Myślę, że wykorzystam je także do wybierania dzieci do udziału w grach i zabawach.



Karty do pobrania tutaj.

poniedziałek, 4 września 2017

Strony z quizami - TOP 3

Dzisiaj post z kategorii "nowe technologie". O ich użyciu w edukacji napisano wiele i myślę, że istnieje tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ja osobiście uważam, że nowe technologie powinny być środkiem jednym z wielu - są sytuacje, w których sprawdzają się fantastycznie  i mogą zdziałać o wiele więcej niż metody tradycyjne. Z doświadczenia wiem jednak, że nie należy przesadzać z ich używaniem, bo dość szybko uczniom się nudzą.

Dzisiaj jednak zaprezentuję Wam trzy strony z quizami, które mogą być świetnym urozmaiceniem zajęć (nie tylko angielskiego).

1. Kahoot

To jest absolutny hit i jakieś niedopatrzenie z mojej strony, że wcześniej o tej stronie nie pisałam.
Jako nauczyciele logujecie się tutaj. Strona pozwala na tworzenie własnych quizów i korzystanie z gotowych. Po wybraniu przez Was quizu i wyświetleniu go na tablicy interaktywnej, wasi uczniowie za pomocą telefonów/tabletów/komputerów logują się tutaj używając PINu, który wyświetla się n a tablicy. I zaczyna się świetna zabawa, która wymaga nie tylko wiedzy, ale i koordynacji. Uczniowie widzą pytania i odpowiedzi tylko na tablicy. Na ich urządzeniach wyświetlają się tylko symbole poszczególnych odpowiedzi. W grze liczy się nie tylko poprawna odpowiedź, ale i szybkość. Po każdym pytaniu pokazywana jest punktacja, więc napięcie budowane jest od samego początku. Do tego dochodzi jeszcze muzyka i dzieciaki podskakują z radości.

2. Quizziz

Quizziz działa podobnie jak Kahoot. Z pozycji nauczyciela tworzycie konto tutaj, uczniowie logują się tutaj, również przy pomocy wygenerowanego kodu. Możecie zarówno tworzyć własne quizy, jak i korzystać z gotowych.W zasadzie strony różnią się tylko oprawą graficzną.

3. Quizlet

O tej stronie już Wam kiedyś wspomniałam. Quizlet nieco różni się od poprzednich dwóch propozycji. Po pierwsze, możecie tu utworzyć klasy (uczniowie muszą się zalogować, np. przez Facebooka lub Google) oraz zestawy do nauki oparte na metodzie fiszek. Każdy zestaw można przerobić wykonując następujące ćwiczenia:
- wybieranie właściwego tłumaczenia
- samodzielne tłumaczenia
- pisanie ze słuchu
- pytania testowe
- gra memory
- gra grawitacja

Jeżeli utworzycie klasę, to uczniowie będą mogli ze sobą rywalizować.

Jest to świetne narzędzie do samodzielnej nauki słówek w domu.

Miłego "quizowania" w nowym roku szkolnym! :)